Záplavy se dramatizují i u našich sousedů

Voda neustále stoupá také v Rakousku. S povodněmi bojují v Horním a Dolním Rakousku, v okolí Salcburku i v Tyrolsku. Jak z Vídně informuje zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, záplavy si v pondělí vyžádaly dva lidské životy. Dva lidé zahynuli i při povodních v Německu. Nejkritičtější situace je na jihu země, ale velká voda zasáhla i Lipsko a Drážďany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Rakousku | Foto: ČTK/EPA

Hasič, kterého strhl proud rozbouřené řeky v Salcburku a utopený muž v zaplaveném sklepě - taková je zatím smutná bilance dnešního dne. V mnoha místech byl vyhlášen stav katastrofy. V Golingu uvízl ve vodě skoro až po okna regionální vlak, všechny cestující se naštěstí podařilo včas dostat ven. Starobylé město Steyr v Horním Rakousku je zaplaveno, všechny mosty přes řeku Enns jsou mimo provoz a do města tak není absolutně žádný přístup. Na plné obrátky běží v současné době evakuace lidí. Hornorakouský hejtman vyhlásil nejvyšší stupeň pohotovosti. V Dolním Rakousku mají strach z příštích hodin, neboť Dunaj razantně stoupá.

Neprůjezdné silnice, přerušená vlaková spojení, tisíce lidí bez střechy nad hlavou - taková je teď situace na jihu Bavorska. Stav ohrožení je momentálně vyhlášen v šesti oblastech spolkové země. Nejkritičtější situace je v pohraničním Pasově, který je prakticky odříznut od světa. Hladina Dunaje a Innu tam totiž neustále stoupá, již nyní dosáhla rekordní úrovně deseti metrů a 40 centimetrů a do rána může vystoupit na 11 metrů. Historické centrum je zcela pod vodou, armáda evakuuje obyvatele na obou březích Dunaje. Mimořádná situace panuje i ve městě Traunstein v Horním Bavrosku.

Na středním Slovensku - v okolí Banské Bystrice - je kvůli vydatným srážkám stále vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení života a majetku občanů. Kritická situace je obcích Tajov a Malachov a v některých městských částech Banské Bystrice. Voda už tam zatopila asi 50 domů.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme