Po záplavách ve Španělsku je 205 mrtvých. V některých oblastech znovu čekají déšť
Počet obětí záplav ve Španělsku, které v úterý zasáhly zejména region Valencie na jihovýchodě země, vzrostl na 205, informovala místní média. V některých oblastech zasažených povodněmi i v pátek očekávají silný déšť, druhý stupeň varování na odpoledne vyhlásili například na Baleárách.
Ve Valencii je stále omezen provoz na desítkách silnic, zejména druhé třídy, a nejezdí vysokorychlostní vlaky mezi Valencií a Madridem. Bez elektřiny zůstává ve Valencii dál asi 23 000 domácností, ve středu jich bylo na 150 000.
Úřady ve Valencii čelí kritice za pozdní reakci na povodně. V době varování se už řada toků vylila
Číst článek
Na pomoc s pátráním po pohřešovaných a s odstraňováním následků nejhorších záplav v zemi za několik desetiletí v pátek poslalo španělské ministerstvo obrany dalších 500 vojáků. Celkem jich tak pomáhá ve Valencii už 1700. Voda a bahno poškodily silnice, strhaly mosty, zaplavily domy a v ulicích jsou stále stovky zničených aut, které přívalové deště smetly z komunikací.
Další varování
Valencijská vláda v pátek také poděkovala dobrovolníkům za pomoc, ale vyzvala je, aby nejezdili do postižených oblastí, protože tím dál komplikují provoz na zničených silnicích a omezují průjezd záchranných složek.
Ministr dopravy Óscar Puente v pátek řekl, že doufá v obnovení provozu na vysokorychlostní železnici mezi Valencií a Madridem do dvou týdnů, ačkoliv dříve hovořil až o třech týdnech. Nyní uvedl, že některé úseky nejsou tak poškozeny, jak se původně ministerstvo domnívalo. Skeptický byl ale stran příměstských vlaků do Valencie. Tři z pěti linek mají podle něj dlouhé úseky velmi poškozené a potrvá „měsíce“ než budou opraveny. Na zbývajících dvou by ale mohl být provoz obnoven brzy.
V celém Španělsku pokračuje třídenní státní smutek, který vláda vyhlásila od čtvrtka do soboty. Záplavy si dosud vyžádaly 202 obětí ve Valencii, dvě osoby kvůli nim zemřely v Kastilii-La Mancha a jedna v Andalusii. K nejhůře postiženým valencijským městům patří obec Paiporta, kde kvůli záplavám zemřelo 62 lidí a další se pohřešují.
Motocyklová Velká cena Valencie se kvůli povodním nepojede, vedení MotoGP hledá náhradní okruh
Číst článek
Počet obětí v regionu Valencie je tak vysoký, že kapacity prostor městského soudu pro identifikaci obětí už nestačí a město proto vyčlenilo pro tento účel pavilon veletržního paláce ve Valencii.
I v pátek meteorologové vyhlásili v některých oblastech druhý a někde i první stupeň varování před silnými dešti. Pršet má na západě Andalusie, na severovýchodě Valencie, v Katalánsku či na Baleárách.
Druhý nejvyšší stupeň varování v pátek vydala španělská meteorologická agentura Aemet pro dva z Baleárských ostrovů - Mallorku a Menorku, kde se odpoledne očekávají bouřky a intenzivní deště. Tamní úřady už kvůli tomu oznámily od 14.00 uzavření parků a hřbitovů.
Místní média také informovala, že policie do úterka zadržela pět desítek lidí kvůli rabování obchodů v oblastech zasažených záplavami ve Valencii.
Češi ve Španělsku
České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi, sdělil tiskový odbor ministerstva.
České cestovní kanceláře Čedok, Alexandria a Travel Family klienty v zasažených oblastech nemají. „V Málaze a na pobřeží Andalusie bylo 60 klientů, kteří se dnes (v pátek) později odpoledne vrací podle plánu - tam ale problémy s povodněmi nebyly. V nadcházejících týdnech do zaplavených měst zájezdy nepořádáme,“ uvedla mluvčí Čedok Klára Divíšková.
Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková uvedla, že se v zasažených oblastech mohou nacházet především individuální cestující. „Nicméně s ohledem na prognózy počasí byl prostor vrátit se do ČR,“ doplnila. Letiště Praha podle jeho tiskové mluvčí neeviduje žádné zrušené lety stran Španělska, ani omezení provozu, a nemá ani informace, že by k nějakému omezení provozu mělo dojít.