Záplavy v alpských zemích nabývají katastrofálních rozměrů

Rakousko, Švýcarsko a jižní Bavorsko se potýkají s katastrofálními záplavami. Prudké deště si vyžádaly nasazení stovek hasičů, policistů a armády. Tisíce lidí musely být evakuovány, hlášeny jsou i oběti na životech. Na mnoha místech nefunguje silniční a železniční doprava. Voda v severoalpské oblasti velmi rychle stoupá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy ve Švýcarsku | Zdroj: ČTK

Povodeň ve Švýcarsku se šíří rychleji než takzvaná stoletá voda v roce 1999. Už nyní se materiální škody počítají do milionů. Část hlavního města Bern je pod vodou stejně jako turistické středisko Interlaken. Historické části Luzernu úřady ochraňují hrázemi z pytlů s pískem.

Do rekordních výšek stoupají i hladiny jezerních nádrží. "Tolik deště jsem nikdy neviděla," řekla televizi ZDF obyvatelka z evakuované vesnice Eschenlohe v Bavorsku, kde se situace dramaticky zhoršila během posledních hodin. "Sklepy i první patra máme pod vodou," poslala situaci v bavorském Miesbachu další z postižených.

Přívalové deště a následné záplavy ochromily železniční a silniční dopravu. V Rakousku musela být zčásti uzavřena dálnice A14. "Hráze se pod náporem vody na mnoha místech prolomily. Nasadili jsme záchranářské psy, hledáme pohřešované, bohužel v několika případech se nám nepodařilo přijít včas," řekl pro ZDF starosta města Gassen Erwin Gruber z rakouského Steirmarktu.

povodeň v tyrolské obci Reutte | Foto: ČTK

Zaplavené jsou sklepy v bavorském Garmisch- Partenkirchenu, město zůstalo odříznuté od světa. V západní části Rakouska voda zpřetrhala telefonní vedení, ochromila dopravu.

Přestože déšť v posledních hodinách polevil, hladina stále stoupá.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme