Záplavy v Chile už mají 7 obětí. Sever země zasáhly největší lijáky za 80 let

Sever Chile pustoší záplavy. Způsobily je obrovské lijáky, nejsilnější za posledních 80 let. Počet obětí už stoupl na sedm, ale dalších 19 lidí se stále pohřešuje. V oblasti zasahují vojáci a prezidentka vyhlásila stav přírodní katastrofy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavená ulice v severochilském městě Copiapó

Zaplavená ulice v severochilském městě Copiapó | Zdroj: Reuters

Počasí se sice už lepší, ale situace zůstává kritická. Vzduchem létají vojenská letadla i helikoptéry a dál hledají lidi, které odřízla voda od okolí.

Rozsáhlými plochami se valí hnědá voda a lidé často čekali na záchranu na střechách domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sever Chile sužují záplavy, v oblasti platí stav přírodní katastrofy. Situaci přiblížil zpravodaj ČRo v Jižní Americe David Koubek

Voda podemlela řadu silnic, jinde byly zase sesuvy půdy. Tam, kde už voda opadla, zůstávají nánosy bahna. 1500 lidí se kvůli záplavám mimo své domovy v provizorních ubytovnách. Desítky tisíc obyvatel jsou bez elektřiny a pitné vody, celkem ji bylo skoro 50 tisíc.

Část města Copiapó je odříznutá. Dvě významná letiště v regionu nepřijímají lety a provoz zastavily i některé měděné doly v oblasti. Mnohde se stále nedaří obnovit telefonické spojení.

Na severu Chile paradoxně leží poušť Atacama, která je známá jako nejsušší místo na Zemi. Lidé déšť nejdřív vyhlíželi, a když začalo pršet, byli rádi, že se třeba v řece Copiapó po 4 letech objevila voda.

Záplavy pustoší sever Chile | Foto: Reuters

Celé Chile trpí v posledních letech velkým suchem kvůli globálním změnám klimatu. Avšak studená fronta, která teď přišla, byla velmi silná, střetla se s teplým vzduchem, a místo aby z ní vysoko v Andách nasněžilo, tak pršelo. A to způsobilo rychlé povodně.

Meteorologové tyto deště zároveň připisují fenoménu El Niňo, který o sobě po letech dal letos opět hodně vědět. Na druhou stranu ale klimatologové varují, že velké sucho v Chile ještě dál může pokračovat.

Severní část Chile devastují záplavy | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme