Záplavy v Evropě postupně slábnou

Od začátku týdne povodně připravily o život více než dvě desítky lidí. Nejhorší materiální škody rozbouřený živel napáchal v alpské oblasti, kde podle předběžných odhadů přijde odstraňování následků velké vody v přepočtu na miliardy korun. Nejvíce obětí na životech hlásí Rumunsko, kde jen v tomto týdnu zahynulo 13 lidí. Srpnové záplavy zasáhly celkem třináct žup, zejména ve střední a severovýchodní části země. Poškozeny jsou desítky kilometrů silnic i železnic a zemědělská úroda byla zničena na zhruba dvaceti tisících hektarech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči zpevňují hráze

hasiči zpevňují hráze | Zdroj: ČTK

Povodňová situace ve Švýcarsku, Německu a Rakousku se stabilizuje, stav ohrožení ale v některých oblastech trvá. Velká voda ale nyní trápí hlavně jihovýchodní Evropu, zejména Rumunsko a Bulharsko. Mnohé silnice, železnice a mosty jsou ve Švýcarsku stále uzavřené, některá letoviska v Alpách navíc zůstávají odříznuta od světa bahnem a sesouvající se půdou.

Úřady proto nařídily úplnou evakuaci údolní části Bernu ležící u řeky Aar. "Takovou dovolenou jsem si neuměl představit. Že nás potká něco takového by mne ani ve snu nenapadlo", řekl TV ZDF německý turista, který noc místo v horské chatě strávil v provizorním příbytku.

Podobný osud sdílí na 5000 turistů včetně cizinců uvězněných na západě Rakouska v tyrolském Paznauntalu. Z Innsbrucku jim 14 vrtulníků přiváží potraviny a léky, záchranářům pomáhá i tisícovka vojáků. První odhady hovoří o škodách ve výši 500 milionů eur.

V Bavorsku na mnoha místech voda poklesla nebo zůstala pod očekávaným maximem, přesto v povodí Dunaje zůstává stav ohrožení. Obavy z dalšího vývoje panují v Rumunsku, kde jen za posledních 10 dní zemřelo 28 osob, celkem si pak velká voda v této zemi vyžádala už na 6 desítek obětí.

Zatopeno je navíc přes 1400 budov, hlavně v župách Harghita a Mureš v centrální části Rumunska, kde pokračuje evakuace obyvatel. Optimismu nedodává ani předpověď počasí, opět má totiž pršet.

Povodně trápí i moldavskou metropoli Kišiněv, povodí řeky Mura na slovinsko-chorvatské hranici a severobulharskou oblast Montana. Bulharsko je letos zasaženo už potřetí, řádění vodního živlu postihlo na 2 miliony lidí, z nichž 10 tisíc přišlo o své domovy. Škody se vyšplhaly do výše 346 miliónů eur.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme