Záplavy v Evropě postupně slábnou

Od začátku týdne povodně připravily o život více než dvě desítky lidí. Nejhorší materiální škody rozbouřený živel napáchal v alpské oblasti, kde podle předběžných odhadů přijde odstraňování následků velké vody v přepočtu na miliardy korun. Nejvíce obětí na životech hlásí Rumunsko, kde jen v tomto týdnu zahynulo 13 lidí. Srpnové záplavy zasáhly celkem třináct žup, zejména ve střední a severovýchodní části země. Poškozeny jsou desítky kilometrů silnic i železnic a zemědělská úroda byla zničena na zhruba dvaceti tisících hektarech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči zpevňují hráze | Foto: ČTK/EPA

Povodňová situace ve Švýcarsku, Německu a Rakousku se stabilizuje, stav ohrožení ale v některých oblastech trvá. Velká voda ale nyní trápí hlavně jihovýchodní Evropu, zejména Rumunsko a Bulharsko. Mnohé silnice, železnice a mosty jsou ve Švýcarsku stále uzavřené, některá letoviska v Alpách navíc zůstávají odříznuta od světa bahnem a sesouvající se půdou.

Úřady proto nařídily úplnou evakuaci údolní části Bernu ležící u řeky Aar. "Takovou dovolenou jsem si neuměl představit. Že nás potká něco takového by mne ani ve snu nenapadlo", řekl TV ZDF německý turista, který noc místo v horské chatě strávil v provizorním příbytku.

Podobný osud sdílí na 5000 turistů včetně cizinců uvězněných na západě Rakouska v tyrolském Paznauntalu. Z Innsbrucku jim 14 vrtulníků přiváží potraviny a léky, záchranářům pomáhá i tisícovka vojáků. První odhady hovoří o škodách ve výši 500 milionů eur.

V Bavorsku na mnoha místech voda poklesla nebo zůstala pod očekávaným maximem, přesto v povodí Dunaje zůstává stav ohrožení. Obavy z dalšího vývoje panují v Rumunsku, kde jen za posledních 10 dní zemřelo 28 osob, celkem si pak velká voda v této zemi vyžádala už na 6 desítek obětí.

Zatopeno je navíc přes 1400 budov, hlavně v župách Harghita a Mureš v centrální části Rumunska, kde pokračuje evakuace obyvatel. Optimismu nedodává ani předpověď počasí, opět má totiž pršet.

Povodně trápí i moldavskou metropoli Kišiněv, povodí řeky Mura na slovinsko-chorvatské hranici a severobulharskou oblast Montana. Bulharsko je letos zasaženo už potřetí, řádění vodního živlu postihlo na 2 miliony lidí, z nichž 10 tisíc přišlo o své domovy. Škody se vyšplhaly do výše 346 miliónů eur.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme