Záplavy v ruském Orsku ustupují, v blízké metropoli Orenburg bude povodeň teprve kulminovat

Záplavy v ruském městě Orsk pomalu ustupují, voda začíná opadávat, uvedl v úterý starosta druhého největšího města v Orenburské oblasti ležícího asi 1800 kilometrů na východ od Moskvy. V oblastní metropoli Orenburgu v úterý ráno zněly sirény a radnice vyzvala obyvatele domů v záplavové oblasti k evakuaci, než povodeň bude ve středu kulminovat, uvádějí ruská média.

Orenburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené ulice v Orsku

Zaplavené ulice v Orsku | Zdroj: Reuters

K dobrovolné evakuaci z ohrožených míst vyzval obyvatele gubernátor Kurganské oblasti. Stoupají i hladiny řek v Ťumenské oblasti, kde rovněž platí nouzový stav. Povodně sužují také Povolží.

Povodně v ruské Orenburské oblasti zasáhly na 10 000 domů. Podle meteorologů mají vyvrcholit ve středu

Číst článek

Hladina řeky Ural, která pramení v pohoří Ural a vlévá se do Kaspického moře, v pátek v důsledku oblevy během několika hodin stoupla o několik metrů a protrhla hráz v Orsku, který se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural. Řeka dělí aglomeraci na Nové Město, nacházející se v Evropě, a Staré Město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda.

„Voda opadává v různých částech města různě, ve Starém Městě klesla skoro o metr… Budí to naději, že vrchol povodní se už přehnal,“ uvedl starosta Orsku Vasilij Kozupica v televizi Rossija 24. Podle starostova dřívějšího vyjádření záplavy postihly 260 ulic, na kterých se nachází 6929 domů. Do večera klesla hladina řeky Ural o 21 centimetrů na 9,07 metru, což je stále více než dva metry nad bezpečnou sedmimetrovou úrovní.

V Orenburgu níže po proudu nicméně hladina řeky Ural dál stoupá a večer již o centimetr přesáhla kritickou hranici 9,30 metru. Povodeň má kulminovat ve středu. „Všichni se musí ze zóny možného zaplavení okamžitě evakuovat,“ vyzvala radnice.

Ruské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že o pořádek v Orsku, včetně ochrany opuštěných domů, se stará 900 policistů, včetně posil přivolaných z jiných částí oblasti. Mluvčí ministerstva Irina Volková zdůraznila, že cílem policejních hlídek v zatopených částech města je zabránit rabování.

Situace po protržení hráze v ruském Orsku je ‚kritická‘. Ve městě je zaplaveno přes šest tisíc domů

Číst článek

Právě na neschopnost policie ochránit opuštěné domovy před rabováním si podle serveru Meduza stěžovali lidé, kteří se v pondělí v Orsku sešli na spontánní demonstraci. Po marných pokusech policie o rozpuštění či rozehnání shromáždění předstoupil před demonstranty starosta, ale lidé jej vypískali a dosáhli toho, že jejich zástupce přijal gubernátor Denis Pasler.

Ten přislíbil vyplácet 10 000 rublů měsíčně všem poškozeným po dobu půl roku, aby si mohli pronajmout náhradní bydlení. Následovat by mělo i odškodnění z federálních a regionálních prostředků. První výplaty již obdrželo 600 lidí, dalších 16 000 má následovat tento týden. Pasler také přislíbil vybudovat novou hráz, která by město ochránila jednou provždy.

Na nejhorší se teprve připravují lidé v Kurganské a Ťumenské oblasti. Hladina řeky Tobol má stoupat ještě zhruba tři dny a ve městě Kurgan zněly sirény na výzvu k evakuaci už v úterý. V obou regionech může být záplavami ohroženo až několik desítek tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme