Záplavy v Libyi mají 11 tisíc obětí. K tragédii nemuselo dojít, tvrdí šéf Světové meteorologické organizace

Na 11 300 již vzrostl počet obětí ničivých záplav ve východolibyjském městě Darná, uvedl ve čtvrtek podle agentury AP libyjský Červený půlměsíc. Dalších zhruba 10 000 lidí je podle něj stále pohřešováno. Naposledy libyjské úřady informovaly o 5500 potvrzených úmrtích a 9 tisíc pohřešovaných.

Darná (Libye) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky po ničivých záplavách ve východolibyjském městě Darná

Následky po ničivých záplavách ve východolibyjském městě Darná | Foto: Ayman Al-Sahili | Zdroj: Reuters

Bouře Daniel zasáhla Libyi v neděli. Vydatné srážky způsobily protržení dvou přehrad nad městem Darná, které vzápětí bleskově zaplavila přívalová vlna. Podle starosty tohoto přístavního města, jehož počet obyvatel se odhaduje na sto tisíc, může být konečný počet obětí vzhledem k počtu zničených budov až 20 000.

K takto velké tragédii nicméně podle čtvrtečního vyjádření generálního tajemníka Světové meteorologické organizace (WMO) Petteriho Taalase nemuselo vůbec dojít.

„Kdyby bývala normálně fungovala meteorologická služba, mohli vydat varování. Úřady pro nouzové situace mohly provést evakuaci,“ prohlásil Taalas.

Varování před záplavami

WMO už dříve tento týden uvedla, že národní meteorologické centrum vydalo varování 72 hodin před záplavami a uvědomilo všechny státní úřady e-mailem a prostřednictvím médií.

Představitelé východolibyjské správy veřejnost před blížící se bouří varovali a v sobotu nařídili evakuaci obyvatelům podél mořského pobřeží, neboť se obávali velké vody od moře. Žádné varování před možností protržení přehrad nad městem ovšem vydáno nebylo.

Obě přehrady byly postaveny v sedmdesátých letech a státní audit v roce 2021 ukázal, že nebyly řádně udržovány, přestože na jejich údržbu bylo v letech 2012 a 2013 vyčleněno přes dva miliony eur.

Premiér západolibyjské vlády sídlící v Tripolisu Abdal Hamíd Dbaíbá na čtvrtečním zasedání kabinetu připustil problémy s údržbou přehrad a vyzval státního zástupce, aby neprodleně zahájil vyšetřování okolností jejich zborcení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme