Zapojil divadlo do politiky, byl to obhájce lidských práv. Na smrt Havla reaguje celý svět

Václav Havel, který zemřel ráno na severu Čech, byl osobností světového významu. O jeho odchodu informují televize, rádia i elektronická média po celém světě. Připomínají Havlův život a dílo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel při zahájení konference Forum 2000

Václav Havel při zahájení konference Forum 2000 | Zdroj: ČTK

Václav Havel řídil přechod Československa k demokracii a volnému trhu, dohlížel na pokojné rozdělení státu v roce 1993. To napsala o Havlovi několik minut po oznámení smutné zprávy britská stanice BBC.

Další anglojazyčné weby, třeba The Telegraph nebo The Australian, referují o bývalém disidentovi a dramatikovi jako o člověku, který zapojil divadlo do politiky, když dokázal pokojnou cestou svrhnout komunismus. Stal se hrdinou impozantní bitvy, kterou skončila studenou válku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek shrnuje zahraniční reakce na smrt Václava Havla

Na webu CNN pronikl skon Václava Havla dokonce před zprávu o dokončení stažení amerických vojáků z Iráku. Tam je mimo jiné řeč o milovníkovi rock'n'rollu, který byl dlouhodobě jedním z kandidátů na Nobelovu cenu a který byl až do své smrti brojil proti komunismu v Číně nebo na Kubě.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel exprezident Václav Havel, bylo mu 75 let

Úmrtí Václava Havla věnují pozornost téměř všechna italská média, internetové stránky všech denníků a zpravodajství všech televizí a rozhlasů.

Server italských novin La Stampa připomíná Havla nejen jako státníka a umělce, ale i jako obhájce lidských práv, který se narodil do rodiny pražských intelektuálů a podnikatelů. La Stampa označuje českého exprezidenta za amerikanofila, kterého vystřídal v úřadě jeho největší politický protivník.

Zemřel poslední československý prezident a první prezident České republiky, svědomí Evropy a protagonista sametové revoluce, píší italské deníky na Internetových stránkách a připomínají, že Václav Havel strávil pět let ve vězení jako disident.

Byl jedním z absolutních protagonistů revolucí z roku 1989, píše deník Corriere della Sera, které napsaly tečku za komunistickými režimy vázanými na Sovětský svaz.

Jeden svět 2009 | Foto: Jeden svět

Pro Čechy, píše deník La Repubblica, ale i daleko za hranicemi České republiky, byl symbolem boje proti útlaku komunistického režimu ve své zemi a proti diktaturám na celém světě.

Deník Corriere della Sera připomíná také, že Václav Havel jako prezident republiky vedl rozdělení Československa v roce 1993 absolutně mírumilovným způsobem.

Osobnost světového významu

Globální média o českém exprezidentovi referují jako o státníkovi éry následující po diktatuře, kterou sám Havel nazýval absurdistánem.

Drobný Čech zůstal osobností světového významu i poté, co opustil prezidentský úřad. Toho si všímá web stanice Al Jazeera. Havlův hlas byl podle ní slyšet při obhajobě americké invaze do Iráku i při obraně utlačovaných v Barmě nebo Dárfúru.

Al Jazeera připomíná i opakované nominace na Nobelovu cenu míru, které se v Havlově případě nikdy nezhmotnily. Někdejší disident nicméně získal jiná význačná vyznamenání, švédskou cenu Olofa Palmeho nebo medaili svobody prezidenta Spojených států, upozorňuje Al Jazeera.

Václav Havel se chystá podepsat petici | Foto: Amnesty International

Izraelský Haaretz připomíná Havlovu osobnost obsáhlým textem, který se dotýká Havlových zdravotních peripetií, jeho nesnadného návratu k divadelní práci, ale i honu bulvárních médií na prezidentský pár krátce po druhé Havlově svatbě.

O smrti Václava Havla přinesla informaci také všechna maďarská média. Kromě toho, že podrobně informují o jeho životní dráze, vyzdvihují například to, že byl pro zachování společného státu Čechů a Slováků.

Maďary postil Václav Havel před pěti lety, když svoje 70. narozeniny oslavil v Budapešti.

ČTĚTE TAKÉ: Světoví státníci litují úmrtí Václava Havla

I v Le Figaru jde o téma číslo jedna. Pro francouzské kolegy byl Havel ‚ikonou antikomunistického disentu a symbolem demokracie ve Východní Evropě‘. Hlavní agendou je úmrtí Václava Havla také pro ruská média.

Některé deníky v čele s pravicovým Le Figaro znovu publikovaly rozsáhlé rozhovory, které jim v minulých letech prezident Havel poskytl.

Úmrtí Václava Havla je událostí globálního významu, která dominuje i stránkám sociálních sítí. Jeden ze zahraničních uživatelů twitteru například napsal, že Havel byl hrdina, který představoval obrovský český příspěvek civilizaci.

„A teď Havel. Zatraceně. Už mám dost toho, že své přátele a kamarády nacházím ve sloupcích nekrologů. Mohli by všichni, prosím, chvilku zůstat naživu,“ napsal na sociální síti britský spisovatel Salman Rushdie.

Václav Havel prokázal schopnost lidí svrhnout totalitní režim, napsal na webových stránkách americký časopis Time. Magazín prezentuje českého exprezidenta jako ostýchavého intelektuála s jemným knírem, který se stal nepravděpodobným hrdinou sametové revoluce. A který dal této revoluci motto Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Zahraniční média připomínají i Havlovu neutichající kritiku autoritářství ve světě v posledních letech. Jeho odsudek ruské invaze do Gruzie nebo naposledy volebních manipulací při ruských parlamentních volbách. Právě jejich kritika byla patrně posledním Havlovým komentářem pro zahraničí tisk. Jeho text otiskla před deseti dny opoziční Novaja Gazeta, která dnes označila českou osobnost za jednoho z nejvýraznějších evropských politiků této éry.

Velmi živé jsou i diskuse pod články o Havlově úmrtí, kde lidé z celého světa nešetří superlativy na adresu zesnulého exprezidenta.

Vědunka Lunardi, Jiří Hošek, Jan Šmíd, Gregor Martin Papucsek, Jan Prokeš, Jan Piroch, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme