Putin vydal dekret nařizující převedení Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou Rusové okupují od počátku března. O Putinově výnosu informovala agentura TASS. Dekret ruského prezidenta byl zveřejněn v den, kdy šéf ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Petro Kotin prohlásil, že přebírá vedení Záporožské jaderné elektrárny.

Tento článek je více než rok starý.

Záporoží/Moskva (Aktualizováno: 21:31 5. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporožská jaderná elektrárna

Záporožská jaderná elektrárna má podle Putinova dekretu přejít do vlastnictví Ruska | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Nařizuji vládě Ruské federace zajistit přijetí jaderných zařízení Záporožské jaderné elektrárny a dalšího jmění nezbytného pro její činnost do federálního vlastnictví,“ píše se v dekretu.

Enerhoatom na Putinův dekret zareagoval připomínkou, že podle výnosu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou všechny ruské právní akty porušující svrchovanost a územní celistvost neplatné od samého počátku a nemají žádné právní důsledky.

Export vojenského materiálu z Česka na Ukrajinu dosáhl 47 miliard, uvedla ministryně Černochová

Číst článek

„Záporožská jaderná elektrárna bude dál pracovat na Ukrajině, v souladu s ukrajinskými zákony, v ukrajinském energetickém systému a v Enerhoatomu,“ zdůraznila ukrajinská firma.

Putin podle TASS také nařídil vládě vytvořit státní podnik zajišťující bezpečnost této největší jaderné elektrárny v Evropě. Vláda má také rozhodnout o podrobnostech fungování elektrárny do roku 2028. Putin rovněž stanovil status organizace, která elektrárnu provozuje.

Šéf ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Petro Kotin ve středu prohlásil, že přebírá vedení Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března okupují ruské invazní jednotky.

Dosavadního generálního ředitele zařízení Ihora Murašova podle ukrajinských úřadů zadržela v pátek na několik dní ruská hlídka a Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý sdělila, že se do své původní profese už nevrátí.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Správa elektrárny byla převedena do Kyjeva počínaje okamžikem, kdy okupanti unesli generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova,“ uvedl Kotin podle agentury Ukrinform. Veškerá rozhodnutí týkající se provozu největší evropské atomové elektrárny se podle něj budou napříště přijímat v centrále Enerhoatomu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v pondělí uvedla, že Murašov byl propuštěn, aniž by upřesnila, kdo ředitele zadržoval. V úterý organizace oznámila, že je s rodinou na území kontrolovaném Ukrajinou a do své původní práce se už nevrátí.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi mezitím oznámil, že v nejbližších dnech odjede k jednáním do Kyjeva a poté se vydá do Moskvy.

Vzájemná obvinění

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, ale stále ji obsluhuje ukrajinský personál. Kyjev a Moskva se už dříve vzájemně obvinily z ostřelování a poškození zařízení, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie.

Putin podepsal zákony o anexi čtyř ukrajinských regionů. Obyvatelé se 30. září stali občany Ruska

Číst článek

Agentura Reuters k poslednímu vyjádření šéfa Enerhoatomu poznamenala, že ho učinil navzdory středečnímu prohlášení Ruska, které uvedlo, že hodlá od nynějška na provoz elektrárny dohlížet.

„Záporožská jaderná elektrárna se nyní nachází na území Ruské federace, a proto by měla být provozována pod dohledem našich příslušných úřadů,“ uvedl podle ruské agentury RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin.

Elektrárna se nachází v Ruskem okupované části ukrajinské Záporožské oblasti, kterou se Moskva pokouší spolu s dalšími obsazenými ukrajinskými regiony anektovat. Ruský prezident Putin ve středu podepsal zákony o anexi čtyř ukrajinských regionů, čímž završil ruský formální proces záboru území.

Tomu předcházelo proruskými úřady narychlo zorganizované hlasování na okupovaných územích o jejich připojení k Rusku. Výsledky tohoto hlasování uznala podle médií pouze Severní Korea, zatímco většina zemí ruskou anexi ukrajinských území odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme