Rusové v noci zasáhli pětipodlažní dům v Záporoží. Nejméně tři lidé zemřeli

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Zahynuli při tom tři lidé a nejméně dalších pět je zraněných, uvedl městský úřad. Podle ruské okupační správy pařila raketa ukrajinské protivzdušné obraně.

Záporoží (Aktualizováno: 9:57 2. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská raketa, pravděpodobně typu S-300, téměř úplně zničila jeden z pětipodlažních obytných domů v Záporoží

Ruská raketa, pravděpodobně typu S-300, téměř úplně zničila jeden z pětipodlažních obytných domů v Záporoží | Zdroj: Reuters

Ruská raketa, pravděpodobně typu S-300, téměř úplně zničila jeden z pětipodlažních obytných domů v Záporoží.

„Zásah zničil více než deset bytů v pětipatrové budově od druhého do pátého patra. Trosky a tlaková vlna poškodily sousední budovy. Zpod sutin bylo vyproštěno šest zraněných osob a těla tří mrtvých,“ uvedla policie s tím, že na místě stále pracují záchranné týmy. Střela dopadla na dům ve chvíli, kdy většina lidí ještě spala.

Nedaleko odtud vztyčili stan pro evakuované obyvatele okolních domů, protože jejich statika může být narušená. Jde o jeden z nejtragičtějších útoků na Záporoží od počátku konfliktu.

‚Kdy už to skončí?‘ Obyvatelé vesnice u Chersonu pohřbili vojáka za zvuku zvonů a ozvěn výbuchů

Číst článek

Člen Ruskem dosazené správy v okupované části Záporožské oblasti Vladimir Rogov podle agentury RIA Novosti řekl, že raketa patřila ukrajinské protivzdušné obraně, která se snažila zabránit ruskému útoku.

Protichůdná tvrzení válčících stran nebylo možné nezávisle ověřit, rakety S-300 používá jak Ukrajina, tak Rusko. Ukrajinské úřady opakovaně uvádějí, že ruské síly používají rakety S-300 – původně určené pro protivzdušnou obranu – k ostřelování ukrajinských pozemních cílů.

Při tomto použití tyto rakety přinejmenším zpočátku nevynikaly přesností. Loni v listopadu dopadla na území východního Polska zřejmě ukrajinská raketa protivzdušné obrany S-300 a zabila dva lidi.

Ruské síly se připravovaly na nové útoky v Záporožské oblasti a na jižní frontě v Chersonské oblasti, uvedla ve čtvrtek ukrajinská armáda. Podle ní bylo ostřelováno více než 40 měst a vesnic, včetně Chersonu a dalších měst na západním břehu řeky Dněpr, které Rusko v listopadu opustilo.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruské ztráty podle Ukrajiny

Celkové ruské ztráty od vypuknutí války na Ukrajině dosáhly 150 605 vojáků, z toho 715 připadlo na středeční boje, uvedl ve čtvrtek ukrajinský generální štáb. Během uplynulého dne podle něj ukrajinské síly odrazily více než 170 nepřátelských útoků na pěti úsecích fronty. Tyto údaje nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

U Vuhledaru proběhla největší tanková bitva války, Rusko ztratilo na 130 obrněných vozidel

Číst článek

„Nepřítel vynakládá hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske,“ tvrdí ukrajinské velení s tím, že tyto útoky neuspěly, ukrajinští obránci je odrazili.

Na jihu Ukrajiny, v Záporožské a Chersonské oblasti, se Rusové soustřeďují na posilování obranných postavení a vytváření podmínek pro přechod do útoku. Současně štáb varuje před hrozbou ruských raketových útoků, která trvá po celé zemi.

Britská vojenská rozvědka předpovídá, že jarní oteplení napomůže ukrajinské obraně Bachmutu, protože tání rozbahní terén a ztíží nepříteli přesuny obrněné techniky mimo zpevněné cesty.

Analytici amerického Institutu pro studium války zase upozorňují, že Rusko by mohlo vystupňovat hrozby vůči Záporožské jaderné elektrárně, které se ruské síly zmocnily krátce po vpádu na Ukrajinu, aby zabránilo očekávané protiofenzivě ukrajinských sil.

Martin Dorazín, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme