Záporožská jaderná elektrárna byla znovu odpojena od sítě. Podle Kyjeva je důvodem bombardování

Záporožská jaderná elektrárna, kterou od března okupují ruské jednotky, byla znovu odpojena od sítě, informovala v pátek Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Elektrárna ale využívá záložní zdroj. Podobný incident se stal 25. srpna.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják s ruskou vlajkou poblíž Záporožské jaderné elektrárny

Voják s ruskou vlajkou poblíž Záporožské jaderné elektrárny | Zdroj: Reuters

Ukrajinská strana podle agentury AFP uvedla, že největší jaderná elektrárna v Evropě byla od sítě odpojena po dalším bombardování v oblasti.

V Záporožské jaderné elektrárně je od čtvrtka skupina zástupců MAAE, kteří tam přicestovali společně s delegací vedenou šéfem agentury Rafaelem Grossim. Zpráva expertů o situaci v elektrárně by měla být zveřejněna příští týden, Grossi ale vzápětí po návštěvě elektrárny řekl, že byla narušena její fyzická integrita, a to několikrát.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že ukrajinské síly se v pátek večer elektrárnu pokusily dobýt. Obě strany se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování tohoto jaderného zařízení, které okupují ruské invazní jednotky, ale provoz i nadále zajišťují ukrajinští technici. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme