Provoz Záporožské jaderné elektrárny se zastavil, odpojili její poslední reaktor

V Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině byl odpojen poslední ze šesti reaktorů. V neděli o tom informovala ukrajinská společnost Enerhoatom. Ta v posledních dnech už vyráběla energii jenom pro chlazení posledního reaktoru.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporožská jaderná elektrárna, největší svého druhu v Evropě

Záporožská jaderná elektrárna, největší svého druhu v Evropě | Foto: Dmytro Smolyenko/Ukrinform/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Provoz elektrárny byl podle ranního sdělení společnosti citovaného agenturou Reuters zcela zastaven. Mezinárodní agentura pro atomovou energii v sobotu upozornila, že situace v elektrárně je kvůli přerušeným dodávkám elektřiny do zařízení mimořádně riziková. 

Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny je vysoce riziková, varuje šéf MAAE Grossi

Číst článek

Důvodem problémů je ostřelování zařízení, z nějž se obviňují navzájem Ukrajina a Rusko. Enerhoatom, který je provozovatelem elektrárny, v neděli zdůraznil, že okupanti, tedy Rusové, musejí palbu zastavit.

Podle oznámení firmy byl reaktor odpojen od elektrické sítě ráno ve 3.41 a začaly přípravy na jeho zchlazení.

Agentura Unian v neděli uvedla, že elektrárna byla znovu napojena na elektrickou síť. Elektrárna několik dní pracovala jako ostrov – vyráběla elektřinu jenom pro chlazení posledního z fungujících reaktorů. Jednu linii elektrického vedení se podařilo v sobotu večer obnovit, což umožnilo odstávku posledního reaktoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme