Zarkáví prý chystá obrovský úder proti Evropě

Nejhledanější irácký terorista abú Músa Zarkáví připravuje velký útok na Evropu. Napsal to americký týdeník Time. Tyto informace má prý od evropských tajných služeb. Na vůdce Al-Káidy v Iráku vypsaly Spojené státy odměnu 25 milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

abú Músa Zarkáví | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Časopis, který se odvolává na informace shromážděné evropskými tajnými službami, uvedl, že Zarkáví dohlíží na přípravu útoku velkého rozsahu, který mají v Evropě uskutečnit dobře vycvičení atentátníci.

Hlavní úlohu mají sehrát takzvané spící buňky Al-Káidy působící v Turecku a v Íránu, jež by mohly kontaktovat příslušníky skupin džihádu (svaté války) v Evropě, kteří zatím nejsou ve styku s Al-Káidou.

Týdeník dodal, že tyto informace se zakládají zčásti na výsleších vysokého činitele Al-Káidy, Libyjce abú Faradže Líbího, který byl letos v květnu zadržen v Pákistánu.

Podle evropských zdrojů, které Time cituje, Zarkáví poslal abú Faradžovi list o zřízení teroristických základen v Jordánsku, Libanonu, Sýrii a Turecku v naději, že rekruti se tam také naučí evropské jazyky, aby se usnadnilo provádění atentátů v Evropě.

Jordánský radikál Zarkáví si připsal na vrub desítky atentátů v Iráku. Spojené státy vypsaly odměnu 25 milionů dolarů za informace vedoucí k jeho zadržení.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme