USA 0:1 Česko

Zarkáví vyhlásil válku volbám v Iráku

Terorista abú Músa Zarkáví údajně vyhlásil nesmiřitelnou válku demokracii v Iráku. Jak s odvoláním na internetové stránky informovala agentura Reuters, muž, který sám sebe označuje za jordánského bojovníka, na zvukovém záznamu vyzývá také sunnitské muslimy, aby se postavili proti plánovaným volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

abú Músa Zarkáví | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Volby označuje hlas ze záznamu za spiknutí Spojených států a šíitských muslimů. "Vyhlásili jsme nesmiřitelnou válku principu demokracie a všem, kdo ho chtějí uplatňovat. Kandidáti voleb by se chtěli stát polobohy, zatímco ti, kdo hlasují proti nim, jsou nevěřící. A bůh je mi svědkem, že jsem je informoval (o našich záměrech)," říká muž z nahrávky.

Hlas se podobá předchozím nahrávkám, které jsou rovněž připisovány Zarkávímu, považovanému za hlavního nepřítele Spojených států v Iráku. Zarkávího skupina se v minulosti přihlásila k několika krvavým útokům na americké jednotky a irácké činitele. Sunnitští povstalci zintenzivňují útoky před volbami, které by chtěli překazit.

V sobotu se přitom znovu vyrojily spekulace o možném Zarkávího dopadení iráckými úřady. Ministr vnitra Faláh Hasan Nagíb to odmítl komentovat. Poznamenal jen, že se vláda k tomu v příštích dnech možná vyjádří.

V zemi se šíří názor, že Zarkáví je držen ve vazbě a úřady s touto veledůležitou informací chtějí vyrukovat až těsně před volbami. Koluje ale také zpráva, že Zarkávího zadržela policie ve Fallúdži, ale že ho zase propustila, protože ho nepoznala.

Vláda kvůli dalším rizikům sebevražedných atentátů zpřísňuje bezpečnostních opatření. V zemi, kde už dávno panuje výjimečný stav, bude tři dny kolem voleb platit zákaz nočního vycházení, uzavřeny budou hranice, omezena veškerá doprava a přerušen provoz na letištích. Irácký premiér Ajád Aláví si od voleb slibuje ukončení násilností v zemi.

Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme