Zarkávího rebelové zaútočili na věznici Abú Ghrajb

Nejméně 44 amerických dozorců a 12 vězňů utrpělo v sobotu zranění při útoku iráckých radikálů na bagdádskou věznici Abú Ghrajb. K akci se na internetu přihlásila skupina jordnánského teroristy abú Músy Zarkávího. Vězeňský komplex, který leží na předměstí Bagdádu, nechvalně proslul aférami kolem mučení vězňů americkými vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zraněný irácký policista | Zdroj: ČTK

Objekt přepadly asi čtyři desítky ozbrojenců po setmění. Extremisté káznici ostřelovali z pancéřovek, mezi asi čtyřiceti útočníky byli i dva sebevražední atentátníci, kteří odpálili auta naložená výbušninami.

Vojáci a příslušníci námořní pěchoty chránící areál zareagovali palbou z těžkých zbraní. Po zhruba hodinové přestřelce dostali situaci opět pod svou kontrolu. Nikomu se z vězení nepodařilo uprchnout. Americká armáda sdělila, že jeden z útočníků byl usmrcen.

K akci se v prohlášení na internetu přihlásila skupina abú Músy Zarkávího, který se označuje za šéfa teroristické sítě Al-Káida v Iráku. "Vaši bratři z organizace Al- Káida v Mezopotámii přepadli (v sobotu) věznici Abú Ghrajb, kde jsou zadržováni muslimové a muslimky," píše se v komuniké, jehož pravost nebylo zatím možné ověřit.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme