Zármutek nad smrtí Václava Havla projevil i prezident Obama

Smrt Václava Havla hluboce zarmoutila i amerického prezidenta Baracka Obamu. Uvedl to v prohlášení zaslaném zpravodaji Českého rozhlasu ve Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama vystoupil v Bílém domě s projevem ke smrti Muammara Kaddáfího | Zdroj: Reuters

„Inspiroval mne svými slovy stejně, jako miliony lidí po celém světě,“ uvádí ve svém prohlášení americký prezident Barack Obama.

Václav Havel podle něj žil v duchu myšlenky, že je důležité o něco usilovat, protože je to dobré. Ne proto, že to má šanci na úspěch. Prokázal také, že morální převaha je silnější než jakákoliv jiná zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce amerického prezidenta na úmrtí Václava Havla zjišťoval Vít Pohanka

ČTĚTE TAKÉ: Světoví státníci litují úmrtí Václava Havla

Ztělesňoval touhy poloviny kontinentu, který byl odříznutý železnou oponou a uvolnil historické síly, které vedly ke spojení demokratické Evropy.

„Barack Obama sám napsal několik knih, je to asi nejvíce intelektuálně zaměřený americký prezident za posledních několik desetiletí. Proto od něj ta slova znějí velmi upřímně,“ říká Vít Pohanka, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel Václav Havel

Václav Havel je dodnes lidem ve Spojených státech známý. „Když člověk cestuje po Spojených státech a řekne, že je Čech, pořád se velmi často stává že si lidé vzpomenou na Československo a Václava Havla. To jméno tady stále rezonuje, alespoň u lidí, kteří se zajímají o dění mimo Ameriku,“ pokračuje Pohanka.

Havel byl v Americe častým hostem, naposledy tam byl na přelomu května a června v roce 2010. Mimo jiné tam odletěl na premiéru hry Odcházení ve Filadelfii.

„Václav Havel byl ve Spojených státech vždy vítaným hostem a měl tam obrovské a skvělé kontakty. Jeho jméno dělalo čest celé České republice,“ dodává Pohanka.

Vít Pohanka, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme