Zásadní technické problémy i zákazy. Aerolinky z kubánské havárie čelily stížnostem na bezpečnost

Mexická letecká společnost, jejíž letoun se zřítil v pátek u kubánské metropole Havany, čelila v posledních letech vážným stížnostem týkajícím se bezpečnostních pravidel. Úřady jihoamerické Guyany loni kvůli nebezpečnému počínání posádky zakázaly letadlu, při jehož pádu zemřelo na Kubě 110 lidí, vstupovat do vzdušného prostoru země. Informovala o tom v neděli agentura AP.

Havana / Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Havaně se po startu zřítil Boeing 737 s více než stovkou lidí. Na fotografii z místa jsou záchranáři u trosek letadla. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kubánské aerolinky si stroj Boeing 737-200 pronajaly i s posádkou od mexické společnosti Aerolíneas Damojh. Jejich letoun dostal loni podle AP zákaz létat přes zmíněnou zemi poté, co posádka umožnila nebezpečné přetížení zavazadlového prostoru během letů mířících na Kubu. Agentuře to řekl jeden z pracovníků guyanského úřadu pro civilní letectví.

Letoun směřující z metropole do východokubánského Holguínu havaroval v pátek krátce po startu z havanského letiště. Při nehodě zahynulo 99 Kubánců a 11 cizinců včetně šesti členů mexické posádky. Příčiny nehody zatím nejsou známy, očití svědkové nicméně tvrdí, že letadlo před pádem na zem hořelo.

Letecká nehoda na Kubě si vyžádala více obětí, než se dosud předpokládalo. Jejich počet vzrostl na 110

Číst článek

Problémy společnosti, která Kubáncům letoun pronajala, potvrdil podle AP i jeden z dlouholetých pilotů kubánských aerolinek Ovidio Martínez.

Jeden z jejích strojů podle Martíneze před několika lety nakrátko zmizel z radaru, což kubánští dispečeři považovali za zásadní technický problém a úřady vydaly doporučení, aby si již Kuba od Aerolíneas Damojh nepronajímala stroje a posádky. Kubánská společnost, která nemá dostatek vlastních strojů, však pokyn nerespektovala.

Kubánské úřady zatím žádné teze o možných příčinách nehody nezveřejnily ani nezjistily možná bezpečnostní pochybení. Podle mexické strany prošla společnost naposledy loni v listopadu testem bezpečné provozuschopnosti svých strojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme