Zásah armády v Zimbabwe byl v souladu s ústavou, prohlásil tamní nejvyšší soud

Postup zimbabwské armády, který vedl k pádu dlouholetého vládce země Roberta Mugabeho, byl v souladu s ústavou. Podle sobotní informace agentury AP k takovému závěru dospěl zimbabwský nejvyšší soud. Armáda od počátku odmítala, že by v zemi provedla státní převrat. Mugabeho, který Zimbabwe vedl nejprve jako premiér a poté jako prezident od získání nezávislosti země v roce 1980, nahradil v pátek ve funkci viceprezident Emmerson Mnangagwa.

Tento článek je více než rok starý.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce po Mugabeho rezignaci vypukly v ulicích hlavního města oslavy.

Krátce po Mugabeho rezignaci vypukly v ulicích hlavního města oslavy. | Foto: Mike Hutchings | Zdroj: Reuters

Vojenské akce, které spočívaly v "zásahu motivovaném snahou zabránit převzetí" Mugabeho ústavních funkcí lidmi z jeho okolí, "jsou v souladu s ústavou a zákony", uvedl v pátečním rozhodnutí soudce nejvyššího soudu George Chiweshe.

Zimbabwská armáda zasáhla do dění v polovině listopadu poté, co třiadevadesátiletý Mugabe sesadil svého viceprezidenta Mnangagwu. Svého dosavadního spojence se údajně snažil zbavit proto, aby moc mohl předat své manželce Grace.

Mugabeho označil za svého otce, mentora a lídra. Nový prezident Zimbabwe složil slib

Číst článek

Zimbabwská armáda od počátku tvrdila, že její akce není státním převratem. Svým verdiktem její tvrzení podpořil i nejvyšší soud, když uvedl, že zásah armády zajistil, aby nevolení jedinci nezastávali výkonné funkce. Podle AP tak zjevně narážel právě na Grace Mugabeovou.

Kromě verdiktu týkajícího se postupu ozbrojených sil soudce Chiweshe rovněž rozhodl, že sesazení viceprezidenta Mnangagwy, které Mugabeův pád vyvolalo, bylo nelegální.

Kritiku si rozhodnutí soudu vysloužilo nejen ze strany spojenců Roberta Mugabeho a jeho ženy, ale i od některých právníků. Nejvyšší soud obviňují, že verdikt vydal na objednávku armády. Ke kritikům se přidal například i ředitel pobočky mezinárodní organizace Human Rights Watch pro jižní Afriku Dewa Mavhinga, který rozhodnutí soudu označil za "prapodivné".

Raději nového ďábla než Mugabeho, říká šéf uměleckého souboru v Zimbabwe

Číst článek

Řada Mugabeho spojenců včetně mnoha ministrů se od vojenského zásahu neobjevila na veřejnosti. Obhájci lidských práv se obávají, že by se mohli stát terčem odplaty. Domy některých členů Mugabeho vlády už vyraboval rozzuřený dav.

Před soudem v sobotu stanul dosavadní ministr financí Ignatius Chombo, který čelí podezření z korupce v době, kdy zastával post ministra pro místní samosprávu. Chomboa zadrželi vojáci krátce po zásahu do dění v Zimbabwe. V pátek ho převezli do nemocnice kvůli zraněním, která podle svého právníka Lovemorea Madhukua utrpěl při bití ve vazbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme