Zásah čínské armády v Tibetu si vyžádal oběti na životech

Zásah čínských bezpečnostních sil v Tibetu měl tragické následky. Podle oficiálních údajů čínské vlády zemřelo při nepokojích v Tibetu 13 lidí. Exilová tibetská vláda má výrazně odlišné informace - při zásahu čínských bezpečnostních sil podle ní zahynulo nejméně 80 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým nad tibetským hlavním městem Lhasou

Dým nad tibetským hlavním městem Lhasou | Zdroj: ČTK

Čína se ale dál snaží ukázat světu svoji lepší tvář, a to především v souvislosti s Olympiádou, která se bude konat v Pekingu letos v srpnu. Evropská unie uvedla, že násilí v Tibetu je nutné odsoudit, ale případný bojkot Olympijských her není tou správnou odpovědí. To si myslí i místopředseda českého Olympijského výboru Jiří Zedníček.

"Naše stanovisko je naprosto stejné. Olympijské hnutí obdobím bojkotů prošlo na konci 70. a v 80. letech a nemělo to sebemenší pozitivní vliv na jakékoliv světové události. Naopak jsme přesvědčeni, že dialog a rozhovor je daleko rozumnější a lepší cesta k pozitivním výsledkům než jakýkoliv bojkot," řekl Zedníček.

Násilí na demonstrantech, kteří požadují uvolnění poměrů v Tibetu, odsoudila i Česká vláda. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že kabinet sleduje s hlubokým znepokojením události v provinciích Číny, které si vyžádaly řadu obětí a zraněných, a požaduje okamžité zastavení represí. Žádá propuštění preventivně zadržených.

Po čínské vládě také chce, aby umožnila přístup k objektivním informacím tím, že pustí do oblasti střetů nezávislé novináře. Bojkot olympiády ale zatím neřeší.

Jana Zemanová, Vilém Janouš, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme