Zásah ochranky byl brutální útok proti demonstrantům. USA vydaly zatykače na Erdoganovy bodyguardy

Americké úřady vydaly zatykače na 12 členů ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dvě další osoby kvůli násilnostem při demonstraci během Erdoganovy návštěvy Washingtonu. Šéf washingtonské policie podle tiskových agentur označil zásah turecké ochranky za „brutální útok proti pokojným demonstrantům". Policie ve středu v souvislosti s květnovým incidentem zadržela dva muže.

Washington (Aktualizováno: 23:39 15. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista zasahuje proti protestujícímu před tureckou ambasádou ve Washingtonu během návštěvy tureckého prezidenta Erdogana. | Zdroj: Reuters

Zatykače souvisejí s násilným zásahem proti demonstrantům před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Podle policie proti nim ochranka tureckého prezidenta a další členové Erdoganova doprovodu zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 osob.

Dva lidé včetně jednoho z protestujících již byli obviněni dříve, další dva muže zadržela americká policie ve středu. Není však jasné, zda patří k Erdoganovu doprovodu či jsou z řad demonstrantů.

Ankara na vydání zatykačů ostře reagovala s tím, že krok nemá žádný právní základ. „Rozhodnutí amerických úřadů je chybné, neobjektivní a postrádá právní základ. Za rvačku před rezidencí tureckého velvyslance může selhání místní bezpečnostních složek, které nepodnikly potřebná opatření. Turečtí občané za incident nemohou," uvedlo v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí.

Incident vyvolal diplomatickou rozepři mezi oběma spojeneckými zeměmi, neboť Ankara si stěžovala na zásah americké policie, který označila za „agresivní a neprofesionální". Turecko z vyvolání násilí při demonstraci obvinilo účastníky protestu, kteří jsou podle tureckých úřadů napojeni na zakázanou Stranu kurdských pracujících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme