Zásah proti režimu Asada měl přijít dávno, tvrdí představitel syrské opozice Našar

Syřané čekají, jestli americký Kongres schválí vojenskou operaci proti silám prezidenta Bašára Asada. Rezoluci už minulý týden schválil zahraniční výbor Senátu. Podle syrské opozice by vojenská intervence mohla pomoci zvrátit situaci v Sýrii ve prospěch povstalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják armády Bašára Asada | Foto: Hassan Ammar | Zdroj: ČTK

„Zásah může pomoci jak Syrské svobodné armádě, tak radikálům. Měl by být proto promyšlený, aby pomohl té správné straně, která bojuje za demokracii,“ uvedl pro Český rozhlas čelný představitel syrské opozice Samir Našar, mluvčí Damašské deklarace.

„Ujišťuji vás, že v Damašku radikálové nejsou. Chceme, aby revoluce v Sýrii skončila vítězstvím demokratických sil,“ doplnil Našar.

Podle něj měla pomoc zvenčí přijít už dávno, dříve, než do hry vstoupily radikální islamistické skupiny.

O vojenském zásahu v Sýrii by měl v následujících hodinách promluvit americký prezident Barack Obama. Očekává se, že vystoupí v několika televizních rozhovorech.

Američtí představitelé se dál snaží mezinárodní společenství přesvědčit o plánované operaci proti Damašku. O jeho nutnosti je přesvědčená také poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová.

„Jako jedna ze zásadních světových mocností musí Spojené státy jednat opatrně, zodpovědně a cíleně zamezit možnosti, že by se něco takového ještě někdy opakovalo,“ řekla Riceová.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme