Zásah Ruska v Gruzii podpořili představitelé šesti postsovětských států

Spojené státy vyzvaly ukrajinské politiky k jednotě a zintenzivnění vztahů se západem. Americký viceprezident Dick Cheney zároveň během své návštěvy ujistil Kyjev o podpoře Washingtonu členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Rusko předtím Spojené státy znovu kritizovalo za otevřenou podporu Gruzie v jejím úsilí o členství v NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml | Foto: Petr Jansa

Moskva s Tbilisi svedla před měsícem krátkou válku poté, co se gruzínská armáda pokusila dostat pod kontrolu separatistickou Jižní Osetii.

Rusko zaznamenalo po kritických reakcích západu podle svého tvrzení diplomatický úspěch - na summitu v Moskvě podpořili zásah v Gruzii představitelé šesti postsovětských států - členů takzvané Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Zástupci ani jedné ze zemí ovšem neuznali nezávislost obou gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie. Moskva za svou reakci v konfliktu s Gruzií čelí ostré kritice. Spojené státy odsoudily snahu Ruska o údajnou jednostrannou změnu hranic Gruzie. Jasný nesouhlas vyslovila také Evropská unie, která pohrozila Rusku přerušením rozhovorů o strategickém partnerství.

Evropská sedmadvacítka se nicméně nedohodla na uvalení sankcí, které by mohlo ohrozit ekonomické vztahy unie s Ruskem. V pondělí by měl s ruskými představiteli jednat v Moskvě francozský prezident Nocolas Sarkozy.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme