Zásah Ruska v Gruzii podpořili představitelé šesti postsovětských států
Spojené státy vyzvaly ukrajinské politiky k jednotě a zintenzivnění vztahů se západem. Americký viceprezident Dick Cheney zároveň během své návštěvy ujistil Kyjev o podpoře Washingtonu členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Rusko předtím Spojené státy znovu kritizovalo za otevřenou podporu Gruzie v jejím úsilí o členství v NATO.
Moskva s Tbilisi svedla před měsícem krátkou válku poté, co se gruzínská armáda pokusila dostat pod kontrolu separatistickou Jižní Osetii.
Rusko zaznamenalo po kritických reakcích západu podle svého tvrzení diplomatický úspěch - na summitu v Moskvě podpořili zásah v Gruzii představitelé šesti postsovětských států - členů takzvané Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
Zástupci ani jedné ze zemí ovšem neuznali nezávislost obou gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie. Moskva za svou reakci v konfliktu s Gruzií čelí ostré kritice. Spojené státy odsoudily snahu Ruska o údajnou jednostrannou změnu hranic Gruzie. Jasný nesouhlas vyslovila také Evropská unie, která pohrozila Rusku přerušením rozhovorů o strategickém partnerství.
Evropská sedmadvacítka se nicméně nedohodla na uvalení sankcí, které by mohlo ohrozit ekonomické vztahy unie s Ruskem. V pondělí by měl s ruskými představiteli jednat v Moskvě francozský prezident Nocolas Sarkozy.