Zasedá řecký parlament. Atény se obávají dalších násilností

Řecko se vzpamatovává po včerejším řádění skupin radikální mládeže. Demonstrací proti razantním úsporným opatřením se zúčastnily desetitisíce Řeků nejen v Aténách. Divoké protesty tři lidé nepřežili, téměř třicet dalších je zraněných. Řecké odbory navíc vyzvaly k dalšímu shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Athénách. Řecko | Foto: AFP

Podle zvláštního zpravodaje Radiožurnálu Martina Dorazína je až teď vidět rozsah včerejšího běsnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Atenách sleduje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

„Šlo o několik různých skupin, které řádily na různých místech centra města. Nešlo jen o jednu ulici. Rozsah škod je obrovský. Shořela spousta aut, jsou zdemolované majetky nejrůznějších firem“ řekl Dorazín.

Další protesty

Hlavní řecké odborové svazy vyzvaly k novým protestům před parlamentem, který má ve čtvrtek odpoledne schvalovat vládní plán úsporných opatření. K dalšímu shromáždění v centru Atén vyzvaly také komunistické odbory. Včerejší násilnosti odboráři odsoudili.

Také hlavní opoziční lídr Antonis Samaras už naznačil, že tady je prostor pro další nesouhlas a protesty, nesmí to ale být cestou násilí. Řekl, že země zažívá nejhorší časy, ale všichni lidé by měli zůstat rozvážní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Recko.mp3

„Odbory opravdu znovu svolaly do centra Atén své příznivce, kteří mají sledovat a reagovat na to, jakým způsobem bude řecký parlament jednat o nutných úsporných opatřeních. Shromáždění se má konat kolem sedmnácté hodiny,“ popisoval zpravodaj Radiožurnál Martin Dorazín.

„Na celou situaci existují dva názory, podle prvního by odbory po úmrtích tří lidí v bance neměly podobné protesty svolávat, protože to vzbuzuje napětí ve společnosti. Druhá názor se logicky kloní k většímu tlaku na parlament, jinak se Řekové dočkají drastických opatření, jež postihnou obyčejné lidi. Na to spoléhají hlavně komunistické odbory, které sází na strach a na to, že lidé do ulic vyjdou,“ dodal Dorazín.

Nabízí se tedy otázka, jaké bezpečnostní opatření se připravují? Smrt tří lidí při požáru budovy v centru metropole totiž společností značně otřásla.

„Ve středu bylo v centru Atén asi patnáct set policistů a vypadá to, že stejný počet bude v ulicích vidění i nyní. Bezpečností složky jsou připraveny hlavně místech, kde došlo k nejhorším násilnostem. To by mohla být známka tohi, že se lidé v hlavním městě znovu v ulicích opravdu objeví,“ doplnil zpravodaj Radiožurnál.

Protesty v Athénách. Řecko | Foto: AFP

Při pohledu na záběry z athénských ulic se zdá, že vládní úsporný plán nikdo v Řecku nepodporuje.

„Je to pochopitelné, například zmražení platů ve státní sféře do roku 2014, restrikce veřejných výdajů o 20 procent, citlivá otázka důchodů, snížení DPH, zvýšení věku odchodu do důchodu – to všechno se dotkne hlavně lidí bez vysokých příjmů. Ač se nyní zjistilo, že si Řekové žili nad poměry, tak oni sami si to nemyslí. A jejich nálada se právě v pouličním násilí plně odráží,“ uzavřel z Atén Martin Dorazín.

Zájem o dovolené zatím neklesá

Zájem o rezervace pro letní dovolené v Řecku zatím nijak výrazně neklesá. Potvrzují to cestovní kanceláře, které ale registrují za minulé týdny mírné opadnutí zájmu obecně o všechny letecké zájezdy, a to v reakci na několikadenní uzavření vzdušného prostoru kvůli sopečnému popelu z Islandu.

Včerejší nepokoje v Aténách se třemi mrtvými ale na turistický ruch mít dopady mohou. Tyto obavy vyslovili sami Řekové v dnešním tisku. Požáry a násilí v řecké metropoli mohou řadu turistů od cesty odradit.

Ti, kteří už mají koupený zájezd a chtěli by od smlouvy odstoupit, se nevyhnou v řadě případů uhrazení storno poplatků. K tomu, aby mohli turisté od smlouvy odstoupit bez jakýchkoliv sankcí, musel by v Řecku platit stav nebezpečí nebo nouze a tak daleko zatím situace nedospěla.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Martin Drtina, Martina Mašková, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme