Zasedá všečínský parlament, hlavním tématem je ekonomika

V Pekingu začalo výroční zasedání všečínského parlamentu. Před téměř třemi tisíci poslanci nejprve vystoupil premiér Wen Ťia-pao, který přednesl zprávu o stavu země. Letošní rok bude podle něho pro oživení ekonomiky rozhodující. K projednávaným tématům patří i přebujelá korupce ve státní správě a znečištěné životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-Čch. | Zdroj: ČTK

Čína chce udržet dosavadní trend ekonomického růstu, který má letos dosáhnout osmi procent. Pomoci tomu má pokračující politika stimulačních výdajů i nabídka levných úvěrů.

Premiér Wen Ťia-pao také slíbil vytvoření devíti milionů nových pracovních míst a udržení inflace na třech procentech. Peking zároveň slibuje přilákat více zahraničních investorů, a to v oblasti nových technologií, čisté energie a ochrany životního prostředí.

Na druhé straně hodlá zachovat současný kurz čínské měny, jüanu, který západ dlouhodobě kritizuje a označuje ho za podhodnocený.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme