Zašlá sláva českých korálků v New Orleansu

O popularitě, kterou měly nejdrobnější české skleněné korálky mezi severoamerickými indiánskými kmeny, jsme vám už několikrát vyprávěli. Zejména prérijní indiánské kmeny ve Spojených státech je už takových 150 let používají ke zdobení svých oděvů, šperků, různých pouzder, tašek a doplňků. Severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina, který natáčel v noci na dnešek na karnevalu v New Orleansu, ale zjistil, že větší i menší zelené, fialové a zlaté skleněné korálky z Československa byly v minulém století pověstné také mezi neindiánskými etniky. Mirek zjišťoval, proč v současnosti na slavnostech Mardi Gras neboli Tlustého úterý české korálky chybí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korálky v barvách Mardi Gras

Korálky v barvách Mardi Gras | Foto: Miroslav Konvalina

Každý, kdo chce mít při Mardi Gras právo jet na některém z alegorických vozů a skryt pod maskou házet jásajícím davům na trase průvodu barevné korálky, jich musí nakoupit za několik tisíc dolarů, aby mu vystačily na celou masopustní přehlídku v New Orleansu. Jsou zlaté, zelené a fialové a reprezentují od konce 19. století spravedlnost, moc a víru.

Po Mardi Gras zůstaly ulice města pokryté vrstvou korálků, určitě jich bude několik tun. Přitom si účastníci karnevalu odnášeli domů po 8 dní tolik korálků, co unesli. Jsou z umělé hmoty a je na nich visačka s nápisem Made in China. Jak Českému rozhlasu řekl místní starousedlík českého původu Eugene Čížek, bývaly doby, kdy byly korálky skleněné a měly jinou cedulku, s nápisem Made in Czechoslovakia. Díky korálkům ještě v polovině minulého století věděli všichni neworleanští kluci a dívky, že je na světě země jménem Československo.

Čínské plastové korálky zcela vytlačily české skleněné, které se dnes v New Orleansu prodávají už jen ve starožitnictvích nebo je lidé mají doma, pokud jim dům nevzala voda po hurikánu Katrina. "Jasně, ano, slyšela jsem o československých korálcích, to jsou ty krásné skleněné. Ty dnešní plastové korálky, to už není ono," říká účastnice Mardi Gras Angela Diaz žijící na okraji New Orleansu.

"České korálky bohužel nemáme, jenom čínské. Už nejsou ze skla, jen z plastu. Nevím, proč české korálky vymizely, myslím si, že za tím je cena. Čínské umělé jsou levnější," říká Amanda Núnas, která má v Louisianě obchod s korálky na Mardi Gras. "Mnoho lidí v tomto městě má skleněné korálky na půdě, můj tchán má celé krabice, to je to, co házeli, jsou krásné, ale bohužel je asi nedělají," dodává Amanda.

Často přemýšlíme, jak prodat dobré jméno naší vlasti ve Spojených státech, zda pivem, sklem, českými hokejisty nebo modelkami. Přitom tu jsou české skleněné korálky, které šířily dobré jméno naší země mezi přistěhovalci, černochy a indiány. Jen zdá se neumíme najít cestu, jak to Američanům v souvislosti s novou Českou republikou připomenout. V New Orleansu odnesla povodeň po hurikánu Katrina, která zaplavila 80 procent města, asi také velkou část historických českých korálků. Není teď ten pravý čas je sem vrátit?

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme