Zastánce chudých i aktér úspěšného rozvoje Čchung-čchingu. Tak je v Číně vnímán Po Si-laj

Milionové úplatky, korupce, zneužití moci a pokus o utajení vraždy. To jsou obvinění, kvůli kterým stojí nyní před soudem v Číně kdysi vlivný politik Po Si-laj. Muž, který ale také stojí za jedním z ekonomických zázraků Číny, nejrychleji se rozvíjejícím městem země Čchung-čchingem. Jeho obyvatelé věří v exstarostovu nevinu a poukazují na to, co dobrého pro město udělal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Si-laj

Po Si-laj | Zdroj: Reuters

Čchung-čching je nejrychleji se rozvíjejícím městem v Číně. Zahraniční investice se sem jen hrnou. Tři nové linky metra, devět dalších ve výstavbě. Každý rok navíc místní postaví alespoň jeden most a desítky kilometrů nových silnic. Nové je i centrum a business distrikt. A staví se pořád dál.

„Čchung-čching se opravdu za poslední roky změnil. Životní prostředí je lepší, je tady více zeleně, vyřešily se problémy s dopravou. Dříve to tady byl venkov, teď jsme jedním z důležitých velkoměst Číny. Předtím tu mladí lidé nezůstávali, odcházeli do Pekingu nebo Šanghaje. Dnes se sem ale opět vrací,“ říká 28letá ekonomka Jang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo je Čínský vrcholný politik Po Si-laj, kterého dnes v Číně soudí, zjišťovala Kateřina Procházková.

Její slova potvrzuje i to, že se za posledních sedm let ztrojnásobil počet zdejších obyvatel. Jedním z nových přistěhovalců je i jediný český podnikatel, technický konzultant Ladislav Řídel. „Když sem člověk přijede do centra Čchung-čchingu, neví, jestli je v Číně, nebo na Manhattanu,“ poznamenává.

Za rychlý rozvoj tohoto města může podle českého podnikatele i pět cílů, které si bývalý zdejší starosta Po Si-laj naplánoval a plnil. „Město lesů, tedy zelené město, město s dobrou komunikací, město pro snadný život a bezpečné město,“ přibližuje komunistická hesla, kterými bývalý starosta budoval kapitalismus.

Úspěšný rozvoj Čchung-čchingu ale nebyl jednoduchý a bezproblémový. V rámci boje s mafií odsoudili v soudci přes devět tisíc lidí. Sedm poslali na smrt, desítky dalších dostaly doživotí. Justice se činila, podle některých někdy ale do čistek zahrnula i nepohodlné podnikatele nebo opoziční politiky.

„Je to tady daleko od hlavního města, centrálního vedení, a tím pádem i daleko od kontroly,“ upozorňuje mladá novinářka Du.

I přesto, že vidí dál než běžný Číňan, město a jeho vedení prý obdivuje. „ Po Si-laje tady mají lidé rádi. Nerozumíme tomu, co se teď ve straně děje a proč byl Po sesazen. Jistě za tím je ale víc než jen vražda Heywooda. Pro nás je ale důležité, jestli se po jeho odchodu z Čchung-čchingu změní i náš život,“ uvažuje.

V Číně začal soud s bývalým členem politbyra Po Si-lajem, hrozí mu trest smrti

Číst článek

Centrum je kopií Hongkongu, s výškovými budovami o 70 patrech a nejmodernějšími obchodními centry a značkovými obchody. Obchodní čtvrť je zase postavena podle Šanghaje.

„Vysadil tady desetitisíce stromů. A je fakt, že to pomůže místnímu ovzduší,“ konstatuje Řídel. Pod vzrostlými stromy v dlouhých alejích odpočívají lidé. Možná jsou to i ti samí, kteří starostu za výsadbu zelen kritizovali.

„Když se nám něco v Číně nelíbí, nemáme moc možnosti si stěžovat. Nemůžeme v postatě nic ovlivnit, vybrat si, koho chceme do vlády nebo na radnici. Všechno záleží stejně na straně. Politici si dělají, co chtějí. Zkorumpovaní jsou všichni. Po samozřejmě nebyl jiný, ale alespoň navíc pomáhal lidem a změnil toto město,“ vysvětluje Du.

To, že bývalý starosta město změnil, není pouze názor tamních obyvatel. Přesto to ale nestačilo. Podle odborníků se svými ambicemi znelíbil nejvyšším vládcům země a ti si s nepohodlným politikem poradili.

Jestli budou reformy, započaté za vlády Po Si-laje v Čchung-čchingu pokračovat, se zatím neví. Nové vedení města slibuje udržet současný rozvoj. Podle Pekingu byly ale často ekonomické pobídky, které Po na rozvoj města využíval, nelegální a půjčky několikanásobně vyšší, než byl rozpočet. Čchung-čhing tedy může s pádem exstarosty Po Si-laje zažít i rychlý bankrot, znamenající konec velkolepého rozvoje.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme