Zastánci sexuální výchovy ve Francii narážejí na odpor rodičů

Okolo sexuální výchovy ve školách se ve Francii našlapuje stejně opatrně jako v České republice. Francouzští učitelé by se tématu věnovali více, obávají se však reakcí rodičů. Ministr školství čelil v poslední době kritice kvůli filmu s homosexuální tematikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti | Foto: Ľubica Zlochová

Kdy a jak mluvit s dětmi ve školách o sexu, jaká to má úskalí a čemu to může prospět, řeší učitelé, psychologové a další odborníci v mnoha zemích. Ve Francii vyvolal poslední debatu na toto téma krátkometrážní kreslený film Měsíční polibek, který se promítal se ve školách.

Vypráví o tom, jak se do sebe zamilují dvě ryby – měsíčník a malý sumeček, a představuje tak analogii homosexuálního páru. Autoři chtěli srozumitelnými prostředky tuto problematiku přiblížit dětem a přispět k boji proti homofobii.

Ministr školství po vlně kritiky prohlásil, že to je soukromá iniciativa a film by se neměl promítat na základních školách.

Odborníci: nezaspat správný věk

Do následné debaty se zapojila i ministryně zdravotnictví, podle níž je zarážející, když si dvě třetiny francouzských dívek ve třetí třídě myslí, že nemůžou otěhotnět při prvním pohlavním styku.

Toto téma se běžně otevírá až před středoškoláky, byť odborníci upozorňují, že povědomí o sexualitě se u dětí vytváří mnohem dříve.

Francouzské ministerstvo školství v kampani proti homofobii dětí propaguje každoročně telefonní linku, kam děti mohou zavolat, když mají pochyby o své sexuální orientaci.

Jan Pokorný, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme