Zastánci skotské nezávislosti poprvé po dvou letech v průzkumech vedou

Nejnovější průzkum britské agentury YouGov pro Sunday Times ukázal, že by si Skotové mohli 18. září v referendu odhlasovat vznik samostatného státu. Jde o první průzkum za poslední dva roky, který ukázal v poměru 51 ku 49 převahu skotských separatistů. Podle listu The Observer chystají hlavní britské strany pro skotské voliče na poslední chvíli lákavou vábničku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotsko | Zdroj: Reuters

Odpůrci skotské nezávislosti mají podle Observeru v nejbližších dnech přijít s nabídkou masivního převodu pravomocí z dolní sněmovny do skotského parlamentu.

Chtějí tak voliče přesvědčit, že odmítnutí samostatného státu by neznamenalo zakonzervování statu quo, ale naopak rozvolnění vztahů se zbytkem Velké Británie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poprvé v historii ukázal jeden z průzkumů převahu skotských separatistů nad odpůrci nezávislosti Skotska. Mluví o něm zpravodaj Jiří Hošek

Podle sdělovacích prostředků vládne v táboře unionistů panika. Sunday Times napsaly, že si pravidelné informace o dění ve Skotsku vyžádala i panovnice Alžběta II.

Separatistická kampaň Yes Scotland je od poslední televizní debaty před necelými dvěma týdny v obrovské ofenzivě.

Podle agentury YouGov placené britskou vládou, dokázali zastánci nezávislosti během jediného měsíce smazat dvacetiprocentní ztrátu a dostat se do nejtěsnějšího vedení.

Další průzkumy zatím takhle dramatický výkyv neukázaly.

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme