Zastaralé tankery nesmí na moře, žádá Brusel

Brusel urgentně volá po zákazu tankeru s jednoduchým trupem. Komisařka pro dopravu Loyola de Palacio vyzvala členské státy unie, aby co nejdříve podnikly kroky ke stažení těchto plavidel z moře. Důvodem je havárie tankeru Prestige, který se potopil u španělských břehů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havarovaný tanker Prestige

havarovaný tanker Prestige | Zdroj: ČTK

Více než 70 tisíc tun ropy, která zůstala v tankeru, straší Španěly, Portugalce i Francouze. Bojí se, že nádrže povolí a Evropu zasáhne největší ekologická katastrofa moderní doby. Ropné skvrny zatím začernily na 300 kilometrů pobřeží a napáchaly škody odhadované na 42 miliónů eur. Všechno navíc komplikuje velmi silný vítr a několikametrové vlny.

Loyola de Palacio nechce připustit, aby se něco podobného opakovalo, proto se podle ní musí zakázat staré tankery s jednoduchým trupem. Chce, aby se tím zabývaly ministři dopravy patnáctky na své příští schůzi v Bruselu. Už v roce 2000 se Evropská unie usnesla na tom, že by takové lodě měly být vyřazeny do roku 2015. Dánsko, které nyní unii předsedá, s urychlením zákazu souhlasí.

Tanker, patřící řecké společnosti a plující pod bahamskou vlajkou, směřoval z lotyšského přístavu Riga do Singapuru. Minulý týden ve středu se u španělských břehů dostal za silné bouře do problémů a začal nabírat vodu. V době, kdy se rozlomil, táhla havarovaný tanker čínská vlečná loď v portugalských vodách asi 270 kilometrů od galicijského pobřeží a snažila se ho odtáhnout na širé moře. Podle prvních výsledků šetření nehodu zavinilo opotřebování šestadvacet let starého tankeru.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme