Firma Johnson & Johnson pozastavila kvůli případům krevních sraženin rozvoz vakcín v Evropě

Společnost Johnson & Johnson v úterý podle agentury AP oznámila, že kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených státech odkládá distribuci své vakcíny proti covidu-19 v Evropě. „Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,“ uvedla firma. Vakcíny tak do Česka nedorazí, potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Washington (Aktualizováno: 17:57 13. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA bylo podáno více než 6,8 milionu dávek vakcíny Johnson & Johnson (ilustrační foto) | Foto: Robin Utrecht | Zdroj: Reuters

„Po jednání se společností Johnson & Johnson musíme bohužel potvrdit, že tento týden vakcíny od této firmy nedorazí. Původně měly přijít vakcíny pro téměř 15 tisíc lidí. Centrála Johnson & Johnson ale prozatím distribuci zastavila a to i do České republiky,“ napsala Radiožurnálu mluvčí Jana Schillerová.

„Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,“ uvedla firma Johnson & Johnson. Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kvůli zkoumání vzácných případů sraženin u lidí naočkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson doporučily v USA imunizaci tímto přípravkem pozastavit. Experti totiž doporučili vakcínu odstavit, dokud nebudou mít podrobnější informace.

V úterním prohlášení úřady uvedly, že vyšetřují podezření na vznik krevních sraženin u šesti žen, které se objevily po očkování v kombinaci se sníženým počtem krevních destiček. 

Velká opatrnost

Ženám ve věku mezi 18 a 48 lety po šesti až 13 dnech po podání přípravku vznikly krevní sraženiny v mozku a fenomén provázela trombocytopenie, tedy nízký počet krevních destiček. Jedna z těchto žen zemřela. Agentura DPA napsala, že ve Spojených státech vakcínu od firmy Johnson & Johnson dostalo více než 6,8 milionu lidí.

„Dokud případy nevyšetříme, doporučujeme pozastavit používání této vakcíny z důvodu velké opatrnosti,“ uvedla lékařka Anna Schuchatová, hlavní zástupkyně ředitele Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, společně s lékařem Peterem Marksem, ředitelem Centra pro biologii.

Úterní oznámení společnosti Johnson & Johnson označuje Politico za další ránu pro vakcinační plány jednotlivých zemí EU zejména poté, co mnoho z nich omezilo používání preparátu od společnosti AstraZeneca kvůli několika podobným případům vzniku krevních sraženin.

Čtyři schválené vakcíny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek oznámila, že vakcínu od společnosti Johnson & Johnson přezkoumává kvůli případům vzniku krevních sraženin u osob, které byly touto látkou očkovány ve Spojených státech.

Po úterním oznámení amerických úřadů o přerušení používání vakcíny EMA podle agentury AP uvedla, „zatím není jasné, zda existuje příčinná spojitost mezi očkováním touto látkou a těmito stavy“. Komise EMA pro bezpečnost napsala, že zmíněné „případy vyšetřuje a rozhodne, zda bude nutné podniknout regulační opatření“.

Praktičtí lékaři v Česku první dodávky vakcíny Johnson & Johnson očekávali 19. dubna, mělo jít o 14 400 dávek. O týden později k nim mělo dorazit 24 tisíc dávek. Očkovací látka Johnson & Johnson je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Dosud byly podány více než dva miliony dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

kuc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme