Zastavení dodávek plynu na Ukrajinu pociťují další země

Zastavení dodávek ruského zemního plynu na Ukrajinu už pociťují i další země. Do sítě rakouské společnosti OMV přitéká nyní z Ruska přes Ukrajinu asi o třetinu méně plynu proti normálu. OMV podle agentury Reuters tvrdí, že závazky vůči odběratelům v Rakousku je schopna krýt ze svých rezerv. Pokles dodávek plynu zaznamenaly ještě Maďarsko a Polsko, z menší části i Slovensko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Gazpromu

sídlo Gazpromu | Zdroj: ČTK

Zásobování zemním plynem z Ruska do Maďarska se snížilo už o víc než 40 procent. Maďaři se teď zřejmě chystají snížit tranzitní objem plynu do Srbska, Bosny a Hercegoviny. Západní Evropa odebírá z Ruska přibližně čtvrtinu svojí spotřeby plynu, většina přichází přes Ukrajinu.

Analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek ale zatím větší problémy neočekává: "Z krátkodobého hlediska to asi je nahraditelné dodávkami z Norska a také tím, že celá Evropa má legislativně dáno, že musí mít zásoby na 90 dnů, takže 90 dnů je Evropská unie schopna zásobovat se de facto sama. V dlouhodobějším horizontu, kdyby se spor natáhl, ale to nepředpokládám, protože Ukrajina nemá takovou vyjednávací sílu, tak pak by problémy mohly být."

Čeští distributoři plynu zatím nepocítili žádná omezení. Řekla to Radiožurnálu mluvčí Pražské plynárenské Dagmar Hartmanová.

"Evropská komise je znepokojená a situaci bedlivě sleduje," uvedla jedna z jejích mluvčích. Zatím ale nic nemění na plánu, podle kterého se zástupci ministrů členských zemí odpovědných za energetiku sejdou až ve středu. Nejvíc na dodávkách ruského plynu závisí postkomunistické členské země Unie včetně České republiky a také Finsko.

Ovšem i nejsilnější evropská ekonomika - Německo - pokrývá ruským plynem více než třetinu své spotřeby - zřejmě i proto se německý ministr energetiky připojil ke svým kolegům z Francie, Itálie a Rakouska a ve společném dopise vyzval Moskvu a Kyjev, aby navzdory vzájemnému sporu zajistily stabilní dodávky plynu do Evropské unie.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme