Zastavení všech letů v dubnu bylo podle Komise správné

V islandském Keflavíku již druhým dnem zasedá mezinárodní konference, která má vyhodnotit reakci na dubnovou erupci. Ke kauze se zatím vyjádřil pouze zástupce Evropské komise. Podle něj bylo rozhodnutí zastavit letecký provoz správné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandská sopka Eyjafjallajökull | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Henrik Thorburn

Ředitel letecké přepravy Evropské komise Daniel Calleja-Crespo, který odpovídá za leteckou kontrolu v Evropě, se také domnívá, že by se měla vytvořit takzvaná Jednotná evropská obloha. Projekt by měl sjednocovat leteckou kontrolu a legislativu všech evropských zemí dohromady.

Přehrát

00:00 / 00:00

island.mp3

Podobné výbuchy, jako ten z druhé poloviny letošního dubna, kdy popel s Islandské sopky pokryl nebe nad větší částí kontinentu, nás ale rozhodně neminou ani v budoucnosti. „Islandská periodicita vulkanické aktivity je zhruba dva až tři roky. Je to velmi krátké období,“ upřesnila meteoroložka Pavla Dagsson Waldhauserová.

Dubnový kolaps letecké dopravy se podle informací z konference dotknul deseti milionů cestujících na celém světě. Zrušeno bylo sto tisíc letů. „Škody, které vykazují přepravci, se pohybují v řádech 1,7 miliard dolarů,“ dodala Dagsson Waldhauserová.

Dnes ještě na konferenci vystoupí odborníci, meteorologové a také islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson.

Jiří Chum, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme