Zastavte ofenzivu v Rafahu, přikázal Izraeli Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafah pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova mezinárodního soudního dvoru v Haagu

Budova mezinárodního soudního dvoru v Haagu | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Podnět k haagskému tribunálu podala Jihoafrická republika, která židovský stát u ICJ už od prosince viní právě z genocidy. Rozhodnutí ICJ jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, podotýká agentura Reuters. Rozsudek v pátek uvítala palestinská samospráva i radikální islamistické hnutí Hamás, s nímž Izrael v Pásmu Gazy válčí.

Zatykače pro Hamás i Izrael jsou politické gesto, říká Žantovský. ‚Vyšetřování je třeba,‘ oponuje politoložka

Číst článek

„Izrael musí okamžitě zastavit ofenzivu v Rafahu, stejně jako každou jinou akci v (oblasti) Rafahu, která by palestinské skupině v Pásmu Gazy přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit fyzické zničení, úplné či částečné," pronesl předseda ICJ Navaf Salám. Rozsudek podpořilo 13 z 15členného panelu soudců - proti hlasovali zástupci Ugandy a samotného Izraele.

Izrael svoji ofenzivu v Rafahu hájí nutností zlikvidovat poslední prapory Hamásu, které na jeho území loni spáchalo krvavé teroristické útoky. Izraelská vláda včetně premiéra Benjamina Netanjahua v minulosti opakovaně prohlásila, že v naplnění tohoto cíle jí nezabrání „žádná síla na světě“.

Ve městě se ke konci dubna ukrývalo asi 1,4 milionu Palestinců, z toho kolem 800 000 z města podle odhadů OSN odešlo v posledních týdnech poté, co izraelská armáda vydala evakuační příkazy a Rafah se stal dalším ohniskem bojů v Pásmu Gazy.

Panel soudců ICJ však podle Saláma „není přesvědčený“, že by infrastruktura a humanitární podmínky Palestinců vysídlených z Rafahu do severněji položených oblastí v Gaze byly dostačující a nepředstavovaly další riziko jejich újmy.

Palestinská samospráva se sídlem na Západním břehu Jordánu v pátek rozhodnutí ICJ podle Reuters uvítala - představuje podle ní mezinárodní shodu na tom, že Izrael by měl válku v Pásmu Gazy ukončit.

‚Vyvarujte se genocidy‘

Předseda ICJ Salám se ve čtení rozsudku několikrát odvolal na předchozí rozhodnutí tribunálu z letošního ledna a března, které vyzývaly Izrael, aby se vyvaroval genocidních akcí vůči Palestincům a neomezoval přísun potřebné humanitární pomoci. Izrael obvinění z páchání genocidy odmítá a soud ve věci zatím nerozhodl, zamítl však izraelskou žádost, aby věc zcela smetl ze stolu.

Zatykače na lídry Izraele a Hamásu jsou neobvyklé, ale nikoliv nepatřičné, říká politolog Kratochvíl

Číst článek

Páteční rozhodnutí ICJ uvítal rovněž Hamás, který podle Reuters dodal, že bude eventuálně spolupracovat s vyšetřovacími týmy OSN, které by se do Gazy podle rozsudku měly dostat.

Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na jihoizraelské obce 7. října, při kterém bojovníci zabili na 1200 lidí a zajali více než 250 rukojmích.

Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně. V Pásmu Gazy je podle údajů deníku Haarec stále zadržováno 128 rukojmích, z nichž 39 je podle dostupných informací po smrti.

Podle čtvrtečního hlášení ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem přišlo při izraelské ofenzivě o život nejméně 35 800 Palestinců a 80 011 jich bylo zraněno. Další tisíce těl zřejmě zůstávají v sutinách zborcených budov. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, ačkoliv orgány OSN je označují za věrohodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme