Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo protesty plné nasilí. Ve městě shořelo několik aut i budov

Při násilných demonstracích v americkém Milwaukee shořelo několik budov a automobilů. Do ulic se v noci na neděli vydala asi stovka lidí, především z afroamerické komunity. Protestovali proti policejnímu zásahu, při kterém strážci zákona zastřelili 23letého mladíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Zdroj: ČTK

Policii se v ulicích postavila asi stovka lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Policie zatkla tři osoby.

Při protestech byli podle úřadů zraněni čtyři strážci zákona. Protestující útočili také na novináře. Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho reportérů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí své reportéry stáhla.

Po zhruba dvou hodinách násilností dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty. Poté vyzvala zbylých asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie.

Guvernér státu Wisconsin poté v neděli pro případ obnovení násilností aktivoval místní Národní gardu. Úřady se totiž obávají dalších podobných nepokojů i v noci na pondělí.

Obavy z dalších násilností posílilo prohlášení matky zabitého mladíka. „Můj syn je pryč, protože policie mého syna zabila. Jsem bezradná," řekla novinářům podle AP matka Marilyn Haynesová.

Policejní hlídka podle úřadů v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se podezřelé činnosti.

Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý Afroameričan s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se dvěma desítkami nábojů, která byla v březnu ukradena. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen, jedná se podle úřadů také o Afroameričana.

Starosta Milwaukee Tom Barrett v neděli informoval, že záběry natočené jedním z policistů při zásahu jasně dokazují, že muž měl v ruce střelnou zbraň. Zabitý řidič se podle starosty jmenoval Sylville Smith.

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Foto: ČTK/AP

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik Afroameričanů. Aktivisté dokonce začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie.

Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili Afroameričany ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu pak počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k Afroameričanům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Foto: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme