Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo protesty plné nasilí. Ve městě shořelo několik aut i budov

Při násilných demonstracích v americkém Milwaukee shořelo několik budov a automobilů. Do ulic se v noci na neděli vydala asi stovka lidí, především z afroamerické komunity. Protestovali proti policejnímu zásahu, při kterém strážci zákona zastřelili 23letého mladíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Foto: ČTK/AP

Policii se v ulicích postavila asi stovka lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Policie zatkla tři osoby.

Při protestech byli podle úřadů zraněni čtyři strážci zákona. Protestující útočili také na novináře. Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho reportérů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí své reportéry stáhla.

Po zhruba dvou hodinách násilností dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty. Poté vyzvala zbylých asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie.

Guvernér státu Wisconsin poté v neděli pro případ obnovení násilností aktivoval místní Národní gardu. Úřady se totiž obávají dalších podobných nepokojů i v noci na pondělí.

Obavy z dalších násilností posílilo prohlášení matky zabitého mladíka. „Můj syn je pryč, protože policie mého syna zabila. Jsem bezradná," řekla novinářům podle AP matka Marilyn Haynesová.

Policejní hlídka podle úřadů v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se podezřelé činnosti.

Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý Afroameričan s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se dvěma desítkami nábojů, která byla v březnu ukradena. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen, jedná se podle úřadů také o Afroameričana.

Starosta Milwaukee Tom Barrett v neděli informoval, že záběry natočené jedním z policistů při zásahu jasně dokazují, že muž měl v ruce střelnou zbraň. Zabitý řidič se podle starosty jmenoval Sylville Smith.

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Foto: ČTK/AP

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik Afroameričanů. Aktivisté dokonce začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie.

Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili Afroameričany ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu pak počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k Afroameričanům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty | Foto: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme