Zástupci 30 zemí v Paříži připravují půdu pro konferenci k blízkovýchodnímu mírovému procesu

Bez zástupců Izraele a Palestinské samosprávy se dnes v Paříži mluvilo o tom, jak tyto znepřátelené národy přimět k obnovení mírových rozhovorů. Zasedání bezmála třicítky světových zemí a mezinárodních organizací předchází mezinárodní konferenci k blízkovýchodnímu mírovému procesu, kterou chce Francie uspořádat koncem roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande na mezinárodní konferenci k přípravě blízkovýchodního mírového procesu

Francouzský prezident Francois Hollande na mezinárodní konferenci k přípravě blízkovýchodního mírového procesu | Zdroj: Reuters

Francouzská vláda chtěla na dnešní schůzku sezvat zástupce zemí, které se blízkovýchodním konfliktem zabývají. Jejich cílem bylo ujasnit si společnou strategii, jak uvést Izraelce a Palestince ke společnému jednacímu stolu.

Francouzský prezident François Hollande dnes připomněl, že tyto dvě strany spolu již delší dobu nekomunikují. A to je podle něj velmi nebezpečné, protože napětí by mohly využít extremistické a teroristické skupiny.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu francouzské snahy o svolání mezinárodní konference k blízkovýchodnímu mírovému procesu odmítl. Taková setkání podle něj utvrdí Palestince v tom, že mohou dosáhnout svého bez přímých jednání s Izraelem.

Dvoustranná jednání ale zase odmítá Palestinská samospráva s tím, že nikdy k ničemu nevedla. Proto francouzské snažení naopak podporuje.

Základní vizí je existence dvou států, které budou demokratické, budou se navzájem uznávat a žít vedle sebe v míru.

To je podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD společná myšlenka všech partnerů, kteří v Paříži jednají.

„Víme, co máme chtít po obou stranách. Víme, že na jedné straně by palestinská samospráva neměla schvalovat násilí, které se děje v Izraeli. A izraelská strana by měla omezit výstavbu osad a neměla by činit kroky, které to dvou státní řešení oddalují nebo do budoucna skoro znemožňují,“ zdůraznil Lubomír Zaorálek.

Řekl také, že jednání o konkrétních otázkách případného mírového procesu se bezpodmínečně musí účastnit Izrael i Palestinská samospráva.

Účast Izraele a Palestinců na jednání je nejistá

Zda se Izraelci a Palestinci podzimní mezinárodní konference zúčastní, zatím není jasné. Bude záležet na tom, jak budou výsledné návrhy řešení konfliktu pro obě strany vypadat a jestli budou přijatelné natolik, aby o nich byly vůbec ochotné jednat.

Z minulosti už víme, že pokud se mírové plány nebudou do hloubky zabývat některými důležitými aspekty palestinsko-izraelských sporů, mohou také skončit jen na papíře.

Klíčových bodů je celá řada, je to bezpečnostní situace, vytyčení hranic budoucího palestinského státu, osud palestinských uprchlíků a židovských osad, v neposlední řadě také ekonomická a sociální situace.

Politici, kteří se dnes sešli v Paříži, přes ta všechna úskalí věří, že jejich jednání mají smysl. Francouzský prezident řekl, že vůbec nejhorší by bylo nedělat nic, a že když Izrael a Palestinci nejsou schopni vyjednat mír sami, musí jim v tom zahraniční partneři pomoci a vyvést je z té slepé uličky, ve které uvízli.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme