Zástupci EU usilují v Chile o posílení kontaktů s Latinskou Amerikou

Brazílie, Argentina, Chile nebo Mexiko jsou stále se prudce se rozvíjejícími zeměmi, i když i na ně už doléhá hospodářská recese. O šestiprocentním růstu ekonomiky jako v Chile, si ale u nás v Evropě můžeme nechat leda zdát. Evropská unie vidí v zemích Latinské Ameriky perspektivní trh a chce s ní proto upevňovat hospodářské a politické vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka představitelů Evropské unie se zástupci států Latinské Ameriky

Schůzka představitelů Evropské unie se zástupci států Latinské Ameriky | Zdroj: Reuters

Vrcholná schůzka evropské sedmadvacítky se 33 americkými zeměmi v Santiagu de Chile zůstává v rovině politických proklamací. Ani samotným obyvatelům chilské metropole žádný užitek nepřináší.

Běžný den malého chilského človíčka. V metru se snaží prodavači vody, umělých květin nebo kávy utržit nějaké to peso a překřikují lidi procházející kolem nich. Život jede na plné všední i víkendové obrátky stejně jako kolotoč, vozící děti před hlavním nádražím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání představitelů Evropské unie a zástupců států Evropské unie informuje ze Santiaga de Chile zvláštní zpravodaj Pavel Novák

O několik kilometrů dál, v kongresovém centru vzdáleném od ruchu velkoměsta, ulic s rozbitou vozovkou a chudinských chatrčí, debatují státníci Evropské unie se svými jihoamerickými protějšky u obrovského oválného stolu. Musí se jich tam vejít přes 60.

„Unie chce posilovat obchodní vztahy s Latinskou Amerikou a zvětšit své investice. Už teď jsme největším investorem v regionu,“ připomněl všem okolo stolu předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

K uším běžných Chilanů ale asi tato slova nedoletí. Ti často ani netuší, že něco jako Evropská unie existuje.

Paní Cecilia hádá, že Evropská unie bude asi nějaké uskupení zemí v Evropě, ale kolika, to netuší. Její maminka přiznává, že takové věci je prostě nezajímají. Viděly ve zprávách svého prezidenta a šéfy okolních zemí s nějakými lidmi s Evropy, ale to je všechno.

„Je to pro lidi tam nahoře a nás tady dole se to vůbec netýká,“ dodává paní Cecilia.

Pan José ví, že Evropská unie je nějaká organizace, ale nemá potuchy čí. Nedokáže říct ani jednu členskou zemi. S velkou námahou si vzpomene na Španělsko a Itálii. Je mu ale jasné, že obchod s Evropou je důležitý. Vyváží se tam také měď z dolu, ve kterém pracuje.

Na summit EU se zeměmi Latinské Ameriky přiletěl i prezident ČR Václav Klaus | Foto: Reuters

Schůzka politiků, hlídaná tak dokonale, že se několik minut před začátkem jednání přímo v jednacím sále procházel český novinář s batohem s nezkontrolovaným neznámým obsahem, některé Chilany dokonce štve.

Geronimo je taxikář a z konání summitu prý nemá ani peso. Všechny ulice kolem kongresového centra jsou zavřené a on z těch zástupů pánů v oblecích nemůže svézt ani jednoho. Nadává na korupci, na drahotu, na bídu.

Hospodářský růst jeho země se tak nějak nepromítá do jeho života. Země Latinské Ameriky se ale mají kam rozvíjet. Do Evropské unie toho loni dokonce víc vyvezly, než od nás importovaly.

Těsné kontakty s těmito zeměmi na druhé straně Atlantiku jsou proto pro nás mimořádně důležité, aby naší ekonomice v Evropě neujel vlak, do kterého už v téhle části světa naskočili.


Zvětšit mapu

Pavel Novák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme