Zástupci Ruska a NATO se neshodli na příčinách porušování příměří na Ukrajině

Severoatlantická aliance a Rusko se neshodly na příčinách porušování minského příměří na Ukrajině. V Bruselu se zástupci sešli po téměř dvou letech. Rusové tvrdí, že současný stav mají na svědomí vládní jednotky. NATO má ale údajně důkazy, že většinu přestřelek vyvolávají povstalci podporovaní Ruskem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po schůzi aliance s Ruskem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po schůzi aliance s Ruskem | Zdroj: Reuters

„Spojenci jednoznačně potvrdili naše stanovisko, které jsme zaujali ihned po anexi Krymu, to znamená, že ji neuznáváme a nebudeme uznávat,“ řekl český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

„Spojené státy dokonce jednoznačně řekly, že nevidí jakoukoli možnost návratu k normální spolupráci s Ruskem, dokud nevrátí Krym Ukrajině,“ dodal.

Podle NATO i Ruska je potřeba na Ukrajině nastolit příměří. Zásadně se ale neshodují na tom, čí vinou ke klidu zbraní ještě nedošlo. Ruský velvyslanec při NATO dnes zopakoval, že za stav může ukrajinská vláda.

Severoatlantická aliance má ale podle svých slov důkazy, například ze satelitních snímků, že drtivou většinu případů porušování příměří mají na svědomí proruští rebelové.

„My máme velmi jasné argumenty, které jsou založeny na monitorovací misi OBSE a na našich informacích o tom, že v zásadě kolem 80, 90 procent všech prohřešků proti minským dohodám, zejména ohledně zastavení palby, jde na vrub separatistům ve východní Ukrajině,“ prohlásil Jiří Šedivý.

Údajné dodávky zbraní

Aliance zopakovala výtku, že Rusové navzdory dohodám stále dodávají zbraně a další techniku povstalcům. Moskva to ale dlouhodobě popírá.

NATO se taky snažilo prosadit zlepšení vzájemné komunikace, aby nedocházelo k incidentům, jako byly přelety ruských stíhaček těsně nad spojeneckými loděmi. Rusové o to ale podle aliance nemají zájem.

Podle ruského velvyslance při NATO za přelety může agresivní politika Severoatlantické aliance, která neodůvodněně posiluje síly na ruských západních hranicích. Kritizoval působení v Polsku a pobaltských státech.

Podle NATO jsou tato obvinění absurdní, protože ve zmíněných oblastech nechystají stálé základny, přestože například Poláci by o to stáli. Jedná se prý pouze o působení stovek mužů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme