Zástupci sexuálních menšin na Slovensku cítí po víkendovém referendu šanci na změnu

Slovensko analyzuje výsledky víkendového referenda o ochraně dětí a rodiny. Referendum bylo kvůli nízké účasti neplatné, avšak Slováci ukázali, že zřejmě nejsou tak konzervativní, jak si mysleli. Zástupci sexuálních menšin cítí šanci na změnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební den referenda v Bratislavě

Volební den referenda v Bratislavě | Foto: Filip Titlbach

Iniciátoři referenda tvrdí, že je pro ně velkým úspěchem. I přesto, že není platné. To samé ale říká i liberální část společnosti.

Obě strany čtou výsledky referenda po svém. Zastánci tradiční rodiny, kteří chtěli omezit práva homosexuálů, jsou rádi, že se hlasování zúčastnil téměř milion lidí. Ti pak v 90 procentech potvrdili, že si nepřejí vstřícná gesta vůči sexuálním menšinám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po neplatném referendu o právech pro homosexuály na Slovensku cítí zástupci sexuálních menšin šanci na změnu. Mluvil o tom zpravodaj ČRo na Slovensku Petr Vavrouška

Naopak lidé, kteří referendum kritizovali, jsou spokojeni, že až 80 procent slovenských voličů zůstalo doma. Toho je podle nich potřeba využít.

Ve vztahu k sexuálním menšinám se na Slovensku mění především přístup politiků. Ti byli před referendem velmi opatrní. V obavách z reakcí voličů až na pár výjimek nechtěli říci, jak by hlasovali.

Po zveřejnění výsledků ale vidí, že slovenská společnost nemusí být nutně tak konzervativní. I premiér Robert Fico poprvé připustil, že homosexuálové by si zasloužili vstřícnější přístup ze strany státu.

Premiér řekl, že partneři stejného pohlaví by měli mít ulehčený život hlavně v praktické rovině, například při získávání informací zdravotního charakteru o svém partnerovi nebo v otázkách dědictví. Podpořil ho v tom také slovenský prezident Andrej Kiska.

Nevládní organizace chtějí po referendu znovu vyvolat diskusi o možnosti registrovaného partnerství.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme