Zástupci studentů v Hongkongu odložili rozhovory s vládou, střety s policií nadále pokračují

Zástupci studentů odložili jednání s hongkongskou vládou kvůli útokům příznivců čínské politiky. Demonstrace v ulicích města trvají už přes týden a značně komplikují všední život ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce studentů a dalších aktivistů v Hongkongu si nechtějí nechat líbit rozhodnutí čínských orgánů, že od roku 2017 bude možné vybírat tamní lídry jen z činovníků loajálních k čínskému režimu | Foto: Vincent Yu | Zdroj: ČTK

„Podporujte studenty!“ křičí davy na hongkongských ulicích. Protesty stále neutichají. V pátek se střetli sympatizanti čínské vlády s prodemokratickými demonstranty. Zástupci studentů kvůli napadení odložili jednání s vládou.

Jejich požadavky zůstávají stále stejné, tedy větší nezávislost na Číně a odstoupení předsedy hongkongské vlády Leung Čchun-jinga do čtvrteční půlnoci. Ten ovšem odejít nehodlá a vyzývá demonstranty ke klidu.

„Naléhám na všechny lidi, ať už máte jakýkoliv důvod okupovat ulice, zůstaňte klidní a vyvarujte se používání násilí."

Ustoupit nechce ani jedna strana, Hongkong tak čeká další den protestů.

První protesty propukly na univerzitách 22. září, kdy hongkongští vysokoškolští studenti demonstrovali přímo ve školách proti diktátu Pekingu. Důvodem bylo, že Čína odmítla povolit obyvatelům bývalé britské kolonie, aby si šéfa Hongkongu zvolili sami ve svobodných volbách.

O týden později se k demonstracím přidali i další obyvatelé města a spolu se studenty vyrazili do ulic, kde došlo ke střetům s policií, která na protestující použila slzný plyn a pepřové spreje. Několik z nich zatkla.

Při protestech utrpělo nejméně 18 lidí zranění a i nadále pokračují střety s policií. Ta už kvůli násilí zadržela skoro dvacet lidí. Jsou mezi nimi i členové gangu, který je obviněný, že zaútočil na prodemokratické aktivisty.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme