Zástupci světových mocností jednají v Ženevě s Íránem

V Ženevě začalo jednání zástupců šesti světových mocností a Íránu. Zatímco stálí členové Rady bezpečnosti OSN chtějí debatovat o íránském jaderném programu, představitelé této země to odmítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Ještě před vlastním začátkem rozhovorů spolu hovořili náměstek americké ministryně zahraničí William Burns a íránský hlavní jaderný vyjednávač Saíd Džalílí. Jde o první kontakt na tak vysoké úrovni mezi USA a Íránem za řadu let.

Mezinárodní společenství se snaží přimět Teherán, aby zastavil ty části jaderné výroby, které je možné využít i ke zbrojení. Na jednáních pak Západ nabízí různé ekonomické a politické protislužby. Teherán ale zatím trval na tom, že na obohacování uranu pro mírové účely má právo jako každá jiná země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženevské rozhovory světových velmocí s Íránem rozebíral na Rádiu Česko publicista Jefim Fištejn

Podle publicisty Jefima Fištejna je hlavním problémem skutečnost, že v řadách vyjednávajících mocností neexistuje jednota. Zatímco Rusko je připraveno podpořit nějaké, velmi slabé sankce, Čína není ochotna připojit se k žádným sankcím.

"Stojí za tím jak politické, tak ekonomické ohledy. Rusko například může vytěžit z případně dražší ropy, jejíž cena by se mohla v důsledku sankcí zvednout. Naproti tomu Čína dováží většinu íránské ropy a nemá na takovém zdražení zájem," řekl Fištejn.

Dovoz obohaceného uranu není řešením

Řešením podle Fištejna není ani návrh íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby potřebný uran byl obohacován v jiné zemi, například v Rusku a do Íránu dovážen.

"Írán je sice připraven dovážet obohacený uran, ale nevzdá se svého vlastního nároku na obohacování uranu. Bude to tak úplně zbytečné gesto, Teherán si nadále ponechá centrifugy a bude tak mít nadále přístup k technologiím, které mohou vést až k výrobě nukleárních zbraní," uvedl Fištejn.

Igor Maňour, Zuzana Vlčková, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme