Zástupci USA a Ruska nedospěli k dohodě o ukončení bojů v Sýrii

Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov se neshodli na dohodě o zastavení bojů v Sýrii. Podle amerického ministerstva zahraničí rozdíly přetrvávají v postojích stran. Ministři se sešli na okraju summitu G20 v čínském Chang-čou. O situaci v Sýrii a na Ukrajině právě jedná americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí USA a Ruska Sergej Lavrov (vlevo) a John Kerry (uprostřed) na jednání při summitu G20 | Zdroj: Reuters

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v neděli prohlásil, že dohoda o příměří v Sýrii je blízko. O možném termínu jejího uzavření se ale nezmínil. Podle dřívějšího prohlášení Johna Kerryho stále zbývá dokončit řadu technických záležitostí. Schůzka mezi Kerrym a šéfem ruské diplomacie Lavrovem ale přesto skončila bez dohody.

Plánovaný dokument měl podle agentury Reuters počítat kromě příměří také se zásobováním Aleppa, o které bojují povstalci a syrská armáda. Rusko údajně přesvědčilo Damašek, aby zastavil bombardování rebelů.

Zástupci americké a ruské diplomacie spolu naposledy jednali na konci srpna v Ženevě. Kerry tehdy prohlásil, že Spojené státy nepřistoupí na dohodu, která by ihned zkolabovala. Znovu se mají ministři setkat na okraji zasedání Valného shromáždění Spojených národů v New Yorku 18. září.

Jednání Obamy a Putina

Na okraj summitu nejsilnějších světových ekonomik G20, který v pondělí končí ve východočínském Chang-čou, se kvůli Sýrii setkali i ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Barack Obama. Jejich schůzky se účastní i ministři zahraničí.

Podnět k setkání přišel od Obamy, tvrdí ruská tisková agentura TASS. Dodala, že Obama a Putin se naposledy sešli na klimatické konferenci v Paříži loni v listopadu. Letos spolu několikrát hovořili po telefonu.

ČTK, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme