Zástupy věřících se přicházejí rozloučit s papežem

Do baziliky svatého Petra ve Vatikánu směřují desetitisíce poutníků. Právě tam jsou totiž od večera vystaveny ostatky papeže Jana Pavla II. Poutníci z celého světa se budou moci zesnulému nejvyššímu představiteli katolické církve poklonit až do pátku, kdy se uskuteční pohřeb. Poslední rozloučení s Janem Pavlem II. bude patrně jednou z největších událostí, jaké Řím jako centrum světového katolicismu kdy zažil. Počítá se s účastí kolem 200 státníků a až dvou milionů věřících. Papež bude pohřben v kryptě baziliky svatého Petra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ostatky Jana Pavla II.

ostatky Jana Pavla II. | Zdroj: ČTK

Ostatky Svatého otce byly z Apoštolského paláce přeneseny po sedmnácté hodině. O čtyři hodiny později se brána Svatopetrské baziliky otevřela pro veřejnost. Před chrámem svatého Petra a třídou Usmíření se už od rána táhne nekonečný zástup věřících, kteří chtějí být mezi prvními, kdo se papeži pokloní. Vysocí církevní hodnostáři, italští politici a zástupci diplomatického sboru se s Janem Pavlem II. rozloučili už v neděli.

O datu a průběhu posledního rozloučení rozhodlo 65 kardinálů - takzvaná kongregace kardinálů. "V pátek 8. dubna v 10 hodin začne ve vatikánské bazilice mše svatá za Jana Pavla II. Budou ji sloužit kardinálové a patriarchové východních církví. Mši povede kardinál Joseph Ratzinger. Po skončení mše bude rakev přenesena do krypty baziliky Svatého Petra, kde bude papež pohřben," oznámil vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls.

Pátečního pohřbu se za Českou republiku zúčastní prezident Václav Klaus. Přítomnost premiéra Stanislava Grosse není zatím jasná. Vládu bude ve Vatikánu reprezentovat odstupující ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kardinál Miloslav Vlk oznámil, že na pohřeb papeže Jana Pavla II. odlétá v úterý v podvečer.

V Česku budou v hodině pohřbu zvonit zvony a po celé republice se už od zítřka budou konat zádušní mše. V množství poutníků, které Řím očekává, nebudou chybět ani Češi. Zájem o letenky stále roste, lidé se chystají odjet i autobusy nebo individuálně.

Český primas, kardinál Miloslav Vlk nepředpokládá, že vzápětí po pohřbu bude svoláno konkláve. Za optimální se považuje 15. den po smrti papeže, nejpozději by se konkláve mělo sejít dvacátý den. Jak dlouho volba nového papeže potrvá, si nikdo netroufne odhadnout, protože Jan Pavel II. nasadil laťku hodně vysoko.

Všichni kardinálové, kteří se konkláve zúčastní, jsou od okamžiku papežovy smrti vázáni mlčenlivostí ohledně jakýchkoli informací a úvah o volbě. Kardinál Miloslav Vlk alespoň řekl Radiožurnálu, že pro něj bude při volbě papeže zásadní kritérium to, aby navázal na přínos Jana Pavla II., pokračoval v jeho práci a rozvíjel ji.

"Uvědomuji si zodpovědnost, nebo spoluzodpovědnost s ostatními kardinály, kterou teď mám za budoucnost církve."

Kardinál Vlk dnes v Praze řekl, že podle jeho osobního názoru nastávající volba papeže nebude krátká. Rovněž se domnívá, že oproti všeobecnému mínění nebude hrát roli národnost, ale velikost a síla osobnosti. O Miloslavu Vlkovi se ještě před několika lety spekulovalo v souvislosti s nástupnictvím, ale dnes to odmítá a zpáteční letenku si rozhodně hodlá koupit.

Atmosféra v Česku po úmrtí Jana Pavla II. je adekvátní zdejšímu duchovnímu klimatu, soudí kardinál. Podotkl, že kdyby český stát chtěl udělat gesto, mohl by schválit Česko-vatikánskou smlouvu.

Klára Stejskalová, Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme