Lavrov: Západ hledá nepřítele na mezinárodní scéně. Kritikou zatčení Navalného zakrývá vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu. Podle Navalného poradce stane opoziční politik ještě v pondělí před soudem.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 11:43 18. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

„Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje,“ řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

I condemn the detention of Alexei Navalny by the Russian authorities. They must immediately release him and ensure his safety.

Detention of political opponents is against Russia’s international commitments.

10:32 – 18. 01. 2021

2720 11932

Navalnyj se vrátil do Moskvy poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Evropská unie a Británie kvůli otravě touto látkou, kterou potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvalily sankce na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle agentury Reuters by nejnovější dění kolem Navalného mohlo vyvolat nové sankce vůči Rusku, přičemž jejich terčem by se mohl stát i mnohamiliardový plynovodní projekt Nord Stream 2. Diskusi o zavedení dalších unijních sankcí podpořil Petříček či představitelé pobaltských zemí.

Podle Navalného poradce Leonida Volkova ruský opoziční předák měl již v pondělí stanout před soudcem, který se měl dostavit přímo na policejní stanici na moskevském předměstí Chimki, kde je Navalnyj zadržován.

Безумие.
Они боятся везти Алексея в суд, они везут суд к Алексею.
Ровно сейчас — в 12:30 — они выдали адвокату Михайловой бумагу о том, что в 12:30 же ПРЯМО В ОТДЕЛ ПОЛИЦИИ приедет судья и состоится "суд" над Навальным.

10:35 – 18. 01. 2021

734 5986

„Šílenství. Bojí se Alexeje dát k soudu, tak vezou soud k Alexejovi,“ uvedl na twitteru Volkov s tím, že ve 12.30 moskevského času (10.30 SEČ) Navalného advokátka dostala úřední vyrozumění, že soudce se bude věcí zabývat v pondělí ve 12.30 moskevského času.

Právě soudce rozhoduje o zadržení Alexeje Navalného. Nikoliv u soudu, ale na policejní stanici v Chimkách. Navalnyj říká, že minutu před začátkem zasedání ho prý vyvedli z cely, aby se viděl s právníkem. Podobu soudu označil za nejvyšší stupeň bezpráví. Všichni v místnosti mlčí.

11:12 – 18. 01. 2021

54 303

Navalnyj byl zatčen jen krátce po přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že opozičník byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se „systematickým porušováním“ režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme