Svoboda tisku pod tlakem. Na Filipínách lidé protestují kvůli zatčení novinářky, kterou ocenil časopis Time

V hlavním městě Filipín Manile v pátek pokračují demonstrace za svobodu tisku. Vyvolalo je středeční zatčení mezinárodně oceňované novinářky Marie Ressaové. Tu úřady obvinily z šíření pomluvy publikované na internetovém serveru, který založila a vede. Ona sama stejně jako její novinářští kolegové doma i v zahraničí to však považují za nebezpečný pokus filipínské vlády prezidenta Duterteho zastrašit a umlčet kritické hlasy v této zemi.

Analýza Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když si v civilu oblečení pracovníci filipínského Národního úřadu pro vyšetřování přišli přímo do redakce zpravodajského serveru Rappler pro jeho šéfredaktorku Marii Ressaovou se zatykačem v ruce, nemohla se z toho nestat mediální událost. Její kolegové totiž navzdory výhrůžkám agentů okamžitě začali vysílat průběh zatčení po internetu. A netrvalo dlouho, než po sociálních sítích začaly zblízka i zdaleka přicházet první pohoršené reakce, a to nejen od novinářů, u nichž se solidarita s kolegyní v nepříjemné situaci dá očekávat.

Jde tu totiž o celkový kontext momentální situace na Filipínách, které se po nástupu prezidenta Rodriga Duterteho k moci ocitly na seznamu ohrožených demokracií. A málokteré médium si při každodenním monitoringu této hrozby počíná svědomitěji než Rappler.

Chášukdží, barmští reportéři. Osobností roku časopisu Time se stali novináři, kteří se postavili za pravdu

Číst článek

Jeho šéfredaktorka také byla zahrnuta mezi osobnosti loňského roku podle týdeníku Time coby jedna z novinářských strážkyň v probíhající válce proti pravdě. Kromě řady mezinárodních ocenění si za to ale tahle drobná usměvavá dáma vysloužila i zvýšenou pozornost ze strany filipínských úřadů, které se už nějakou dobu vehementně snaží najít způsob, jak Rappleru umlčet.

Zatykač

Nejprve přišla série obvinění z daňových úniků, což u organizace, která byla oceněna jako vzorný korporátní plátce daní, vyvolává jisté pochybnosti. A tento týden byl na Marii Ressaovou ještě překvapivěji vystaven zatykač za údajnou pomluvu v sedm let starém článku o zvláštním vztahu předsedy Nejvyššího soudu a čínsko-filipínského byznysmena, který mu dal k užívání luxusní vůz. Dotyčnému vadilo, že se o něm v článku s odvoláním na informace tajných služeb píše jako o muži s vazbami na kriminální podsvětí.

Podle ministerstva spravedlnosti tím mělo dojít k porušení zákona o prevenci kyberzločinu z roku 2012, který vedle činností, jako je kybersex, dětská pornografie či krádeže dat kriminalizuje také nactiutrhání v on-line prostředí. Potíž je v tom, že v době publikování článku dotyčná norma teprve čekala na schválení a přestože byl dotyčný článek později, už za existence zákona, aktualizován, šlo vyloženě o typografickou korekturu.

Policejní beztrestnost ve filipínské válce proti drogám skončila. Může za to přelomový verdikt soudu

Číst článek

Celá kauza tedy zavání účelovostí, a přestože vláda tvrdí, že s tím nemá nic společného, nelze si nevzpomenout na Duterteho opakované výlevy na adresu Rappleru ne nepodobné těm, jakých se ve Spojených státech dopouští na adresu údajně nepřátelských médií Donald Trump.

Vykreslovat Marii Ressu jako opoziční novinářku je přitom zavádějící. Sama zdůrazňuje, že není proti vládě, pouze trvá na svém právu státní moci koukat pod prsty. Nepotkal jsem mnoho svědomitějších a akurátnějších kolegů, kteří by měli tak jasno jako ona o roli médií coby kontrolního mechanismu, který prověřováním výroků a kroků veřejně činných osob pomáhá zajišťovat hladké fungování demokracie.

Ze zásady odmítá pouštět do své práce emoce, nerada spekuluje, věci analyzuje až na základě ověřených faktů a vždycky staví na první místo vládu zákona. A paradoxně právě to zřejmě tolik vadí této administrativě s jejími nestandardními a netransparentními postupy, které provázejí krom jiného i kontroverzní válku proti drogám, jejíž přesný počet obětí je prakticky nevysledovatelný, byť jde prokazatelně o tisíce životů.

Osobní zkušenost

Nikdy nezapomenu, jak jsme s Marií seděli jen několik dní po Duterteho volebním vítězství v její kanceláři, právě v té, kam si pro ni tento týden přišli vyšetřovatelé se zatykačem, nahrávali jsme rozhovor pro Český rozhlas, a ona se na rozdíl od mnoha vyděšených manilských liberálů téměř omluvně vyznávala z optimismu ohledně věcí budoucích.

Filipínská novinářka @Maria Ressa se 21 hodin po svém zatčení pro údajnou pomluvu v sedm let starém článku, noci strávené ve vazbě a složení kauce vrátila do redakce @Rappler. Její odhodlání hájit demokracii žurnalistikou ve veřejném zájmu prý nikdy nebylo větší
#HoldTheLine

10:15 – 14. 02. 2019

1

To, že ve volbách uspěl politický outsider, který se vymezuje vůči establishmentu, viděla jako příležitost, jak oživit nefunkční systém, kde se už sto let střídají u moci zástupci stejných politických klanů sloužících stále stejným zájmům bez většího efektu pro rapidně rostoucí populaci. Počkejme a uvidíme, říkala, mít v prezidentském paláci pro změnu někoho zvenčí může být dobrá věc.

Rád s ní za tři a půl roku budu Duterteho celé funkční období bilancovat. Je to ale ještě dlouhá doba a leccos se může stát. Jedno vím ovšem jistě. Filipíny nepotřebují mít svou Annu Politkovskou. Už tak tam násilně umírá příliš mnoho lidí, mezi nimi i novinářů. A strážci pravdy, jako je Maria Ressaová, jsou mnohem užitečnější naživu než jako mrtvé ikony, na které se jednou za rok na výročí vraždy zavzpomíná.

Pavel Vondra je editor Českého rozhlasu Plus, který se dlouhodobě zaměřuje na Filipíny.

Pavel Vondra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme