Zatím nerozhodně skončilo první kolo parlamentních voleb v Maďarsku

Páté parlamentní volby od pádu komunistického režimu v Maďarsku přinesly patrně nerozhodný výsledek. Po sečtení 99 procent hlasů je zřejmé, že voliči dali vládnoucí Maďarské socialistické straně (MSZP) premiéra Ference Gyurcsánye o pouhé procento více hlasů než dosud opozičnímu Svazu mladých demokratů-Maďarskému občanskému svazu (Fidesz-MPSZ) bývalého premiéra Viktora Orbána.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Překvapením je skutečnost, že do jednokomorového parlamentu se zřejmě probojovaly další dvě menší strany. Dnešní volby charakterizovala vysoká volební účast.

MSZP získala 43,3 procenta hlasů, zatímco Fidesz 42,1 procenta. Úlohu jazýčku na vahách při sestavování budoucí vládní koalice by proto mohly sehrát dvě menší strany - liberální Svaz svobodných demokratů (SZDSZ), který je nyní koaličním partnerem vládních socialistů, a opoziční Maďarské demokratické fórum (MFD), jehož kandidáti v minulých volbách v roce 2002 figurovali na společné kandidátce s Fideszem. SZDSZ získal 6,4 procent hlasů, MDF 5,03 procenta; práh pro získání parlamentních mandátů přitom činí pět procent.

Těsné výsledky znamenají, že pro konečné rozložení sil na maďarské politické scéně bude klíčové druhé kolo voleb, které je naplánováno na 23. dubna; v něm se bude mimo jiné rozhodovat v jednomandátových obvodech, kde se včera nepodařilo nikoho zvolit. Komplikovaný maďarský volební systém obsazuje ve 386členném parlamentu část křesel poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a část většinovým způsobem v jednomandátových obvodech.

Nedělní volby byly rovněž soubojem dvou silných osobností. Orbán by socialistům rád oplatil hořkou porážku z minulého hlasování a opět se usadil do premiérského křesla po Gyurcsányovi. MDF ale před letošními volbami prohlásilo, že v případném jednání o sestavení vlády s Fideszem by si kladlo tvrdé podmínky. Snadnější proto bude dohoda mezi současnými vládními partnery o pokračování koalice.

Pokud by Gyurcsányho strana skutečně zvítězila, šlo by v Maďarsku o první úspěšné obhájení vládní moci pro druhé volební období od pádu komunismu. Volebního práva podle agentury AP využilo 67,5 procenta z 8,1 milionu oprávněných voličů. Orbán vyjádřil nad poměrně vysokou volební účastí velkou radost. Voliči se podle politologů zároveň s výběrem poslanců rozhodovali mezi centristicko-levicovou vládou podporující zapojení Maďarska do světové ekonomiky a pravicovou opozicí prosazující výrazně "vlasteneckou" ekonomikou.

Volby se konaly v době, kdy státní dluh země patří k nejvyšším v Evropské unii. Vítěz voleb bude mít tedy jako hlavní úkol výrazně omezit a zreformovat veřejné výdaje. Podle expertů je vážně ohroženo plánované zavedení eura v Maďarsku v roce 2010.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme