Zatím žádné rozhodnutí o americkém prezidentovi

Americký Nejvyšší soud ukončil slyšení o právoplatnosti ručního přepočítávání hlasů ve floridských prezidentských volbách. Soud neuvedl, kdy vynese výrok ani nenaznačil, jaký může být, ale soudci se dotazovali, zda rozhodování ve věci jednoho ze států Unie vůbec přísluší federální instituci. Devět soudců Nejvyššího soudu musí totiž rozhodnout, zda potvrdí, nebo zavrhne výrok floridského Nejvyššího soudu, který ruční přepočítávání povolil a prodloužil navíc o několik dní termín pro vyhlášení oficiálních výsledků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nich Bush vyhrál nad Gorem rozdílem 537 hlasů. Zrušení ručního přepočítávání v některých floridských voolebních obvodech požaduje republikánský prezidentský kandidát George Bush, který je označuje za protiústavní. Bushovi právníci u soudu prohlásili, že posunutím termínu vyhlášení volebních výsledků floridský Nejvyšší soud překročil své pravomoci z oblasti výkladu práva do jeho utváření. Prezidentský kandidát z řad demokratů Albert Gore se naopak domáhá, aby ruční přepočítávání pokračovalo jako prostředek ke zjištění skutečné vůle voličů. Ruční přepočítávání mu poskytuje naději, že rozdíl smaže a oficiálně vyhlášené výsledky silně zpochybní.

Výrok Nejvyššího soudu se očekává příští týden, nejspíše už v pondělí nebo v úterý. Půjde o první historicky tak závažnou intervenci Nejvyššího soudu v amerických prezidentských volbách.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme