Zatímco Obama stoupá na aljašský ledovec, místní kvůli změnám klimatu žádají akci

Přejmenování nejvyšší hory, výstup na aljašský ledovec, kurz přežití v divočině - americký prezident Barack Obama má před sebou program jako z akčního filmu. Několikadenní návštěva Aljašky má ale prozaický cíl - připoutat pozornost k problémům, kterým čelí severské oblasti v souvislosti s globálním oteplováním a změnami klimatu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama v aljašském Anchorage na mezinárodní konferenci k Arktidě varoval před možnými ničivými dopady globálního oteplování

Barack Obama v aljašském Anchorage na mezinárodní konferenci k Arktidě varoval před možnými ničivými dopady globálního oteplování | Zdroj: Reuters

Zatímco Barack Obama se připravuje na výstup na ledovec, projížďku pobřežními fjordy a také jako vůbec první prezident Spojených států na cestu za polární kruh, aby zblízka viděl dopady změn klimatu na přírodu i životy lidí, lidé ve Fairbanksu - posledním trochu větším městě před polárním kruhem - žádají okamžitou akci.

"Teplejší léta, mírnější zimy," shrnuje padesátník John Callahan, zdejší rodák, bezprostřední změny, kterých si všímá a které můžou podle vousatého muže s vizáží zálesáka mít fatální dopady na život zdejších lidí, pokud americká vláda i její zahraniční partneři nezačnou ihned jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dopadají důsledky změn klimatu na život obyvatel Aljašky, zjišťovala přímo na místě zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Pozorování laiků potvrzují i vědci. Terry Chapin je profesorem ekologie z Univerzity ve Fairbanksu. Studiu změn klimatu tu zasvětil celý život - dopady jsou podle něj vidět tady a teď.

Dopady jsou reálné a dějí se teď

Tající permafrost, stoupající hladina moří, eroze pobřeží, lesní požáry – to vše podle něj tvrdě dopadají na život malých venkovských komunit a připravuje o obživu i střechu nad hlavou.

S prohlubujícími se změnami navíc podle vědce podobných projevů přibývá, proto i on vyzývá k okamžitým krokům.

Na prvním místě, jak říká, se změnám co nejdřív přizpůsobit. V dlouhodobějším horizontu opustit fosilní paliva a přejít k výrobě energie z obnovitelných zdrojů.

Obama vyzývá k přísnějším opatřením proti změnám klimatu

Číst článek

To, že se Spojené státy, v minulosti kritizované za zdrženlivý přístup k problémům změn klimatu, chtějí podílet na řešení důsledků, slíbil o pár set kilometrů jižněji v Anchorage prezident Barack Obama. Ministry zahraničí arktických zemí vyzval k přísnějším opatřením a omezení emisí oxidů uhlíku.

A fakt, že si prezident vybral jako příklad právě Aljašku a změny v Arktidě, místní oceňují.

Podle Terryho Chapina tak veřejnost a hlavně politici před klíčovým prosincovým summitem o postupu proti oteplování v Paříži můžou pochopit, že dopady jsou reálné, dějí se právě teď a ovlivní časem celý svět.

Tajné služby hlídaly letiště před příletem amerického prezidenta | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme