Zatmění Slunce způsobí na březích Atlantiku nejvyšší příliv za několik let

Vzácný přírodní úkaz, kdy Měsíc zastínil sluneční kotouč, už skončil. Setkání těchto vesmírných těles ale bude ovlivňovat Zemi ještě v dalších dnech. Na evropských březích Atlantiku se očekává nejvyšší mořský příliv za několik posledních let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Belfastu sledují částečné zatmění Slunce | Zdroj: Reuters

Nejvíce se projeví vzedmutí mořské hladiny v severní části Atlantiku. Dotkne se ale hlavně Evropy, na druhé straně oceánu zasáhne totiž převážně neobydlené části Kanady.

V Evropě čekají vyšší příliv na pobřeží Severního moře, především v kanálu La Manche, na francouzském a nizozemském pobřeží. Zaznamenají ho ale také ve Středozemním moři.

Ve Skandinávii příliv tak citelný nebude. Například v Norsku bude rozkmit hladiny mezi odlivem a přílivem jen 3 metry, protože moře je tam poměrně hluboké.

OBRAZEM: Diskety, brýle, svářečské sklo. Češi sledovali zatmění Slunce

Číst článek

Rekordní vzedmutí hladiny, takzvaný příliv století, čekají ve Francii. Tam bude rozdíl mezi hladinou při odlivu a při přílivu víc než 14 metrů. Dobře to bude viditelné třeba u známé turistické atrakce Mont Saint-Michel v Normandii, kde se pravidelně ze skály s klášterem stává ostrov.

Při odlivu moře uteče až 13 kilometrů od něj. Dnes už na ostrov vede silnice, která z něj pravidelně dělá „poloostrov“, ale tento víkend tomu bude jinak a klášter zůstane obklopený vodou.

Klášter Mont Saint-Michel zůstane kvůli přílivu na „ostrově“ několik dní, hladina má dosáhnout až 14,5 metru | Foto: Reuters

Taková situace se opakuje jednou za 18 let – když jsou Slunce, Měsíc a Země v zákrytu.

Nejvyšší příliv nastane v Mont Saint-Michel v neděli v půl deváté ráno, kdy bude hladina 14,5 metru.

O kousek dál, v přístavu Cherbourg, který je severněji za poloostrovem Manche, však bude příliv vrcholit už v sobotu před půlnocí.

Sledovali jsme ONLINE: Vědci i nadšenci pozorovali zatmění Slunce, počasí jim přálo

Číst článek

Lidé žijící na pobřeží jsou na střídání přílivu a odlivu zvyklí. Na neobvykle vysoký příliv ale upozorňují i média, protože voda bude i tam, kde běžně nebývá. Úřady tak varují před procházkami po plážích nebo sbíráním mušlí – voda totiž dokáže stoupat poměrně rychle a hlavně starší lidé by už nemuseli stihnout utéct.

Zatmění Slunce | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme