Zatočte s korupcí a přestaňte kouřit, radí prezidentovi Filipínci

Krátce poté, co volební komise potvrdila vítězství Benigna Aquina v prezidentských volbách, vznikla na internetové sociální síti stránka, kde Filipínci píší své rady a návrhy novému prezidentovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Benigno Aquino. Nejspíš vítěz květnových voleb na Filipínách. | Foto: AFP

Vyberte do vlády poctivé politiky a zakročte proti korupci. To jsou nejčastější přání Filipínců, kteří vzali internet doslova útokem. Za prvních pár dní se na internetu sešlo několik desítek tisíc vzkazů a rad nové hlavě státu.

Aquinův slib vést válku proti bující korupci, která na Filipínách představuje největší problém, vzbudil naděje hlavně mezi mladými lidmi a přitáhl je k volbám. Padesátiletý Aquino, zvaný Noynoy, svým vítězstvím zúročil i zavedené rodinné jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

rrž orž.mp3

Aquinovi jsou na Filipínách vnímáni jako hrdinové demokratického boje proti diktatuře Ferdinanda Marcose. Jeho matka současné hlavy státu byla ctěna jako vůdkyně lidové revolty za obnovu občanských svobod.

Stránka nazvaná Drahý Noynoy Aquino vznikla zcela spontánně. Na internetu je ale nový prezident Filipín jako doma. Na Facebooku má půldruhého milionu příznivců.

Rady, které dostává nový prezident od občanů, jsou skutečně pestré. Někdo žádá zvýšení platů pro státní zaměstnance, jiný zase varuje před 'mocí lidu', která v roce 1986 svrhla diktátora Marcose i prezidenta Estradu, a to v případě, že se nový prezident 'odchýlí od svých slibů vymýtit korupci ve vládě'.

Další zase vyzývají, aby rozdělil svůj rozsáhlý rodinný majetek bezzemkům a dělníkům. Jedna Filipínka jej zase vybízí: "Přestaňte kouřit, prezidente Noy. Potřebujeme, abyste byl zdravý."

Jaromír Marek, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme