Zatykače na lídry Izraele a Hamásu jsou neobvyklé, ale nikoliv nepatřičné, říká politolog Kratochvíl

Žádost prokurátora Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu o zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Jo'ava Galanta je nehorázná, uvedl americký prezident Joe Biden. „Je paradox, že potomci lidí, kteří zažili tak brutální tragickou událost, jako je šoa, možná páchají válečné zločiny na jiném státu,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysídlení Palestinci, kteří utekli ze svých domovů kvůli izraelským úderům, se ukrývají ve stanovém táboře v Rafáhu

Politolog Petr Kratochvíl: Zatykače na lídry Izraele a Hamásu jsou neobvyklé | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Bidenova slova jsou podle Petra Kratochvíla sice ostrá, ale velmi dobře zvolená. „Všimněme si, že neřekl, že není žádná ekvivalence mezi premiérem Netanjahuem a lídry Hamásu, ale mezi státem Izrael a Hamásem,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bude zatykač na izraelské lídry skutečně vydán? V pořadu Osobnost Plus odpovídá Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů

„Je zatím ale otázka, jestli přece jenom premiér Netanjahu nemůže do nějaké míry za válečné zločiny na straně Izraele. Možná i trochu ekvivalentně jako lídři Hamásu,“ popisuje politolog otázku, kterou Biden klade.

Klást na stejnou úroveň vůdce teroristické organizace a představitele napadeného státu je podle něj historicky neobvyklé. „Jestli to je ale nepatřičné, to bych netvrdil. Mezinárodní trestní tribunál má dlouhý seznam představitelů i různých demokratických zemí,“ podotýká politolog.

Soud totiž podle něj nerozhoduje o tom, jestli jde, či nejde o nedemokratický stát, ale zdali vyšetřované státy nemají podíl na zločinech proti lidskosti nebo válečných zločinech. A podezření, že Netanjahu k těmto činům přispívá, je podle něj odůvodněné.

Historická srovnání

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Při současných událostech se ve veřejném prostoru objevuje mnoho srovnání s druhou světovou válkou. „Je paradox, že potomci lidí, kteří zažili tak brutální tragickou událost, jako je šoa, možná páchají válečné zločiny na jiném státu,“ komentuje Kratochvíl.

„Žádná historická paralela ale není přesná,“ upozorňuje a dodává, že soudní tribunál doposud ještě nerozhodl. Urychlené závěry jsou tak předčasné.

Jak probíhají další studentské protesty na podporu Palestiny? A proč je pro ruskou invazi na Ukrajině gender zcela klíčovým faktorem? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu v úvodu článku.

Barbora Tachecí, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme